Zachodnia i północno-zachodnia Europa znajduje się w zasięgu wyżu azorskiego, natomiast północno-wschodnia - wyżu syberyjskiego. Europa Centralna jest pod wpływem rozległego niżu z ośrodkami nad północnymi Włochami, Opolszczyzną i północnym Mazowszem. Pogodę w kraju będzie kształtował niż, którego ośrodek znad Ziemi Opolskiej przemieszcza się w kierunku Wielkopolski, a także związane z tym niżem fronty atmosferyczne. Przeważająca część Polski znajdzie się w chłodniejszej polarno-morskiej masie powietrza, jedynie na wschodzie będzie zalegało gorące zwrotnikowe powietrze - informuje IMiGW.

Reklama

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 991 hPa.

W sobotę zachmurzenie duże z przejaśnieniami tylko na wschodzie początkowo zachmurzenie umiarkowane. Na zachodzie ciągłe opady deszczu, które na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej oraz w zachodniej Wielkopolsce i Dolnym Śląsku będą bardzo duże. W pasie dzielnic centralnych i wschodnich liczne burze, miejscami gwałtowne, połączone z ulewnymi opadami i lokalnym gradem. Temperatura maksymalna od 16 st. na zachodzie kraju, 24 st. pasie ciągnącym się od Kujaw poprzez Ziemię Świętokrzyską i Małopolskę, 30 st. na Mazowszu, Warmii i Mazurach oraz Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do 32 st. na północnym-wschodzie. W kotlinach sudeckich i na Podhalu temperatura maksymalna od 15 do 17 st. Wiatr słaby i umiarkowany na zachodzie okresami dość silny, porywisty w porywach do 65 km/h północno-zachodni i zachodni a w centrum oraz na wschodzie kraju przeważnie wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru od 70 do 90 km/h.W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Najwięcej przejaśnień na wschodzie i północy kraju. Opady deszczu głównie o charakterze ciągłym, miejscami umiarkowane. Na Polesiu, Podlasiu i Suwalszczyźnie początkowo lokalne burze. Temperatura minimalna od 10 st. na Dolnym Śląsku do 18 st. na Polesiu, Mazowszu oraz na północnym-wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, w porywach do 50 km/h, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru od 60 do 70 km/h.

W niedzielę na przeważającym obszarze zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. W pasie dzielnic centralnych i południowych opady miejscami umiarkowane. Temperatura maksymalna od 15 do 20 st. w strefie ciągnącej się od Małopolski poprzez Ziemię Łódzką i Dolny Śląsk aż po Pomorze i Wybrzeże, 24 st. na Mazowszu i Lubelszczyźnie do 27 st. na północnym-wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany północno-zachodni.

W Warszawie w sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, możliwe silne. Temperatura maksymalna 28 st. Wiatr słaby w godzinach popołudniowych oraz w czasie burz umiarkowany, porywisty w porywach do 50 km/h a przy burzy nawet do 80 km/h, południowo wschodni. W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 17 st. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. W niedzielę zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 22 st. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.