Wicemistrzami Europy zostali ratownicy z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach - Stacja Katowice, a trzecie miejsce zajęli ratownicy z Centrum Medycznego Olmedica w Olecku (Warmińsko-Mazurskie).

Czwarte miejsce zajęli i jednocześnie najlepszą drużyną zagraniczną zostali ratownicy z Mater Dei Hospital z Malty. Wybrano także najsympatyczniejszych ratowników, którymi zostali Czesi z pogotowia ratunkowego z Pragi.

Reklama

Natomiast nagrodę fair play wręczono Amerykanom z Nowego Yorku (New York City Fire Departament).Zostali oni wyróżnieni za błyskawiczną reakcję, gdy podczas pokazu pirotechnicznego niegroźnie draśnięty kawałkiem kartonu został postronny chłopiec.

Minister zdrowia Ewa Kopacz, która przyjechała do Olsztyna, by wręczyć nagrody zwycięzcom, powiedziała, że jej zdaniem najwspanialsza oprócz nagród i rankingów była rywalizacja i czysta uczciwa konkurencja. Podziękowała ratownikom za ich codzienną pracę.

Reklama

"Pracujecie w bardzo odpowiedzialnym zawodzie, robicie rzecz najważniejszą - ratujecie ludzkie życie i za to chciałam wam podziękować" - zaznaczyła.

Podkreśliła, że chce, by idea mistrzostw nie została zaprzepaszczona i będzie namawiać swych kolegów z innych krajów, by mistrzostwa kontynentu odbywały się w kolejnych państwach.

Szefowa resortu zdrowia powiedziała dziennikarzom, że polska medycyna ratownicza jest jedną z lepiej przygotowanych na świecie do niesienia pomocy poszkodowanym.

"Ratownicy jeżdżą nowoczesnymi ambulansami, ponad 200 ambulansów zostało zakupionych dzięki funduszom europejskim, powstają nowoczesne lądowiska i mamy najnowocześniejszą w Europie flotą śmigłowców, jest także symulator lotów do szkoleń pilotów" - wymieniła minister. Dodała, że powstanie wkrótce 11 centrów urazowych, które będą przyjmować poszkodowanych.