Płk Dubiel zrezygnował ze stanowiska we wtorek "ze względów osobistych". W czwartek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zwrócił się do premiera o jego odwołanie. Szefem więziennictwa płk Dubiel był od stycznia tego roku, zajął miejsce gen. Jacka Pomiankiewicza, odwołanego w związku z samobójstwem jednego z morderców Krzysztofa Olewnika.

Reklama

Rezygnację złożył także zastępca Dubiela, płk Waldemar Śledzik. Minister Kwiatkowski podjął już decyzję o jego odwołaniu. Następcą płk. Śledzika będzie płk Krzysztof Keller.

Według mediów, jedna z rzeczywistych przyczyn dymisji płk. Dubiela to opisane przez tabloidy podróże służbowe kierownictwa więziennictwa do Mongolii oraz do USA - w sytuacji mizerii budżetowej. Wysocy przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości przyznawali w nieoficjalnych rozmowach z dziennikarzem PAP, że kierowanie Służbą Więzienną przez płk. Dubiela nie było oceniane wysoko. Chodzi o całokształt. O zarządzanie tą służbą i sytuację w niej panującą - podkreśliło źródło zbliżone do kierownictwa resortu.

53-letni płk Jacek Włodarski to absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W więziennictwie pełni służbę od 20 maja 1981 r., zajmując kolejno stanowiska: instruktora, młodszego inspektora, inspektora działu gospodarczego Okręgowego Zarządu Zakładów Karnych. Od września 1985 r. w Centralnym Zarządzie Zakładów Karnych jako inspektor Wydziału Kwatermistrzowskiego. Do 1995 r. awansował w tym pionie. Później został dyrektorem Biura Emerytalnego Służby Więziennej. Od listopada zeszłego roku był wiceszefem Służby Więziennej.

Nowy zastępca Włodarskiego, 49-letni płk Krzysztof Keller jest magistrem socjologii, absolwentem Instytutu Socjologii UW. Ukończył też studia podyplomowe o specjalizacji penitencjarnej na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu. Przyjęty do Służby Więziennej w 1985 r. W trakcie służby był: wychowawcą i kierownikiem działu penitencjarnego, zastępcą naczelnika Rejonowego Aresztu Śledczego, specjalistą w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Białymstoku ds. penitencjarnych. Od 1 maja 2001 r. był dyrektorem okręgowym Służby Więziennej w Białymstoku.

18 listopada 2009 r. został powołany na stanowisko pełnomocnika ministra sprawiedliwości ds. opracowania i wdrożenia nowych rozwiązań organizacyjnych w Służbie Więziennej.