"Celem XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi" - powiedział Owsiak na konferencji prasowej w Warszawie.

Reklama

Przypomniał, że orkiestra już raz - w 2000 r. - zbierała pieniądze na ratowanie życia dzieci z chorobami nerek. Zaznaczył jednak, że od tamtego czasu "nie nastąpiły jakieś diametralne zakupy" tego rodzaju sprzętu.

Jak mówił Owsiak, celem fundacji jest zakup nowoczesnych urządzeń diagnostycznych do specjalistycznych ośrodków, które będą mogły natychmiast reagować, w przypadku wykrycia u dzieci problemów urologicznych lub nefrologicznych.

Prezes fundacji wyraził nadzieję, że w styczniu orkiestra będzie grała zarówno z Polskim Radiem oraz TVN, jak i z TVP.

Tegoroczny, XVIII Finał WOŚP odbył się 10 stycznia i podobnie jak rok wcześniej poświęcony był diagnostyce onkologicznej. Za zebrane pieniądze - 42,8 mln zł - fundacja kupiła wysokospecjalistyczny sprzęt dla klinik onkologicznych.

Reklama

W lipcu WOŚP zorganizowała akcję "Stop Powodziom". Zebrano 2 644 507,34 zł na zakup sprzętu dla wszystkich miejsc w Polsce, które mogą być w przyszłości zagrożone podtopieniami czy zalaniem.

Finały WOŚP organizowane są od 1993 r.