W preambule statutu znajduje się zdanie, że stowarzyszenie tworzą ludzie "powodowani troską o rzetelność programu TVP +Sprawa dla reportera+". W ocenie TVP preambuła, opublikowana w internecie, zawiera wskazanie, że program "Sprawa dla reportera" jest nierzetelny i narusza dobra osobiste Telewizji Polskiej.

Reklama

"Rozpowszechnianie informacji o nierzetelności całego cyklu audycji +Sprawa dla reportera+ jest niedopuszczalne i godzi w renomę oraz dobre imię nadawcy publicznego, a więc wartości chronione prawem" - napisano w opublikowanym w poniedziałek komunikacie telewizji publicznej. Biuro Prawne TVP zapowiada też "podjecie stosownych kroków prawnych" w razie nieuwzględnienia wezwania.

Prezes stowarzyszenia "Stop Nierzetelni" Olga Chobot powiedziała w poniedziałek PAP, że nie dostała jeszcze pisma od TVP. Członkowie stowarzyszenia planują spotkać się za ok. dwa tygodnie. "Myślę, że nie ma tutaj żadnego powodu, żeby przyspieszać (...) Wtedy na pewno przedyskutujemy tę sprawę" - poinformowała. Według Chobot stowarzyszenie liczy ok. 27-28 osób.

Jak powiedziała prezes stowarzyszenia, ze wszystkich spraw jego członków wyłania się jednakowy schemat działania red. Elżbiety Jaworowicz. Osoby, które są zapraszane do programu, nie są traktowane w jednakowy sposób - jedna strona jest instruowana i uprzedzana wcześniej, druga - pomijana i zaskakiwana m.in. terminem nagrania w studiu. "Właściwie po każdym programie pani Jaworowicz pojawia się ktoś, ktoś dzwoni, ktoś dopytuje" - mówiła Chobot.

Poinformowała też, że stowarzyszenie raczej nie złoży pozwu zbiorowego przeciw "Sprawie dla reportera". O takich zamiarach napisał we wrześniu "Newsweek", który jako pierwszy poinformował o stowarzyszeniu.

"Niestety pozwy zbiorowe muszą się rządzić pewnymi prawami. Musi być ta sama podstawa prawna, to samo roszczenie, te same okoliczności, ale też pozwy zbiorowe wykluczają sprawę o naruszenie dóbr osobistych" - powiedziała PAP Chobot. "W tej chwili mamy w przygotowaniu kilkanaście pozwów" - dodała. Zapowiedziała też, że zostaną one złożone mniej więcej w tym samym czasie i pilotowane przez tę samą grupę prawników. Chobot nie powiedziała jednak, kiedy pozwy trafią do sądu.Z kolei telewizja publiczna przypomina, że dotychczas do Komisji Etyki TVP wpłynęło dziewięć skarg pod adresem Elżbiety Jaworowicz i jej programu. Komisja zakończyła badanie sześciu z nich, wszystkie zarzuty okazały się bezzasadne. Natomiast trzy sprawy są w toku.

Program "Sprawa dla reportera" nadawany jest z przerwami od lat 80. Według TVP "ma stałą ok. 4 milionową widownię".

Reklama