Policja zabezpieczyła około 25 tys. litrów gotowego napoju i kompletną linię produkcyjną.

Reklama

Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik podkarpackiej policji podkom. Paweł Międlak, podejrzani to 40-letni mieszkaniec Rzeszowa, właściciel wytwórni, i jego wspólnik, 36-letni mężczyzna bez stałego adresu. Obaj zostali zatrzymani w ubiegłym tygodniu. Decyzją sądu trafili już na trzy miesiące do aresztu. Grożą im kary do pięciu lat pozbawienia wolności.

Dwie kolejne osoby - 49-letni mieszkaniec woj. warmińsko-mazurskiego i 48-letnia mieszkanka woj. mazowieckiego - zostały zatrzymane w poniedziałek i wkrótce usłyszą zarzuty.

Międlar powiedział, że akcja rozpoczęła się od zatrzymania tira, który przewoził ponad 11 tys. dwulitrowych butelek podrobionego napoju.

"Tir wyjechał z wytwórni w jednej z podrzeszowskich miejscowości. To tam odbywała się produkcja napoju, który następnie trafiał do barów i sklepów krajów Unii Europejskiej, także w Polsce" - powiedział rzecznik.

Dodał, że policja szacuje, iż z wytwórni wyjechało łącznie nawet kilkanaście tirów z ładunkiem podrobionych napojów. Policja nie podaje na razie wysokości strat.

Reklama

Kierowca tira, obywatel Litwy, po przesłuchaniu został zwolniony.

W wytwórni policja zabezpieczyła kompletną linię do produkcji, rozlewania i etykietowania napoju. Na miejscu znaleziono także kilka tysięcy plastikowych butelek, nakrętek i etykietek. Jednocześnie z przeszukaniem wytwórni zatrzymano pierwszych podejrzewanych.

Zarówno za udział w grupie, jak i za złamanie zakazu oznaczania towarów podrobionym znakiem towarowym i wprowadzanie ich na rynek grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Na trop działającej pod Rzeszowem wytwórni, w której podrabiano napój, policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie natrafili w październiku br. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie.