Europa znajduje się w zasięgu dominacji licznych niżów. Rozległy i silny wyż rozciąga się od Islandii po Skandynawię, słabe układy wyżowe obejmują też rejon Morza Czarnego oraz środkowej i wschodniej Turcji. Polska jest na skraju wyżu znad Krymu, w dość chłodnej masie powietrza - informuje IMGW.

Reklama

W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Rano na południu kraju miejscami zachmurzenie małe i umiarkowane. Na obszarze od Pomorza, przez Kujawy, po Suwalszczyznę i Podlasie, okresami opady śniegu. W kotlinach sudeckich miejscami mgły osadzające szadź, ograniczające widzialność do bardzo słabej i złej. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od -1 do 1 st., chłodniej od -4 do -2 st. na krańcach północno-wschodnich, miejscami -2 st. w kotlinach sudeckich, cieplej jedynie na południu: 1-2 st. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany południowo-wschodni i wschodni.

W nocy z niedzieli na poniedziałek na północy Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite i duże, okresami opady śniegu. Na południu kraju przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm, a w Karpatach i Sudetach od 10 do 15 cm. W opadach śniegu widzialność miejscami ograniczona do bardzo słabej. Miejscami możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. Na południowym wschodzie w drugiej części nocy możliwy deszcz ze śniegiem i marznący deszcz powodujący gołoledź. Temperatura minimalna przeważnie od -4 do -2 st., chłodniej od -8 do -5 st. na północnym wschodzie i lokalnie na Pomorzu, cieplej na Dolnym Śląsku od -2 do 1 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 50 km/h, z kierunków wschodnich.

W poniedziałek zachmurzenie całkowite i duże. Okresami opady śniegu, na południowym wschodzie również deszczu ze śniegiem. Na północy i południowym wschodzie kraju przyrost pokrywy śnieżnej miejscami od 5 do 10 cm, na południowym zachodzie od 15 do 20 cm, w Sudetach do 45 cm, na pozostałym obszarze od 10 do 15 cm. Temperatura maksymalna przeważnie od -2 do 1 st., chłodniej od -4 do -2 st. na północnym wschodzie, cieplej na południowym wschodzie: 1-2 st. Wiatr północno-wschodni, umiarkowany i dość silny, do 35km/h, porywisty, na północy i w pasie dzielnic centralnych w porywach do 70 km/h, a nad Zatoka Gdańską do 85 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Warszawa

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna około 0-1 st. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie początkowo małe i umiarkowane, wzrastające stopniowo do dużego, aż do wystąpienia słabych opadów śniegu. Temperatura minimalna -3 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, w opadach śniegu mogący powodować zawieje, wschodni.

W poniedziałek zachmurzenie duże i opady śniegu, które okresowo będą dość intensywne. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 10-15 cm. Temperatura maksymalna -2 st. Wiatr dość silny, okresami silny, porywisty, w porywach do 75 km/h.