Mecenasem kalendarza jest firma Lenovo, światowy producent komputerów przenośnych i stacjonarnych. Całkowity zysk ze sprzedaży zostanie przekazany Fundacji SYNAPSIS, która od 20 lat realizuje misję pomocy dzieciom i osobom dorosłym dotkniętym autyzmem. Kalendarz można nabyć poprzez Partnerów projektu: Allegro - na aukcji charytatywnej www.kalendarz2011.allegro.pl oraz na platformie handlowej groupon.pl.

Reklama

Lenovo jest jednym z największych producentów komputerów przenośnych na świecie, urządzeń, które pomagają w pracy, a dzięki zastosowaniu najnowszej technologii stają są domowymi centrami multimedialnej rozrywki, dając radość całym rodzinom. Zdecydowaliśmy się pomóc Fundacji SYNAPSIS, gdyż Jej działalność daje szansę wielu osobom czerpać radość z życia, a pod takim właśnie "hasłem" promujemy nasze produkty - mówi Tomasz Byskosz Marketing Manager firmy Lenovo. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego projektu, a w szczególności twarzom kalendarza za ich otwartość na potrzeby społeczne - dodaje.

O autyzmie

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym, które powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Szacuje się, że w Polsce na 10 tys. narodzin przypada 20 dzieci dotkniętych tą niepełnosprawnością. ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z największych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS. Nie leczony może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności.

Znane obecnie metody terapii autyzmu często pozwalają osiągnąć znaczną poprawę funkcjonowania dziecka. W tym celu niezbędna jest jak najwcześniej postawiona diagnoza oraz odpowiednia terapia. Jeszcze kilka lat temu powszechne było przekonanie, że autyzm jest nieuleczalny. Praktyka ostatnich lat pokazuje jednak, że wcale tak nie musi być.

Wczesne rozpoznanie autyzmu oraz indywidualnie dostosowana, całościowa i intensywna terapia może prowadzić do poprawy funkcjonowania dziecka z autyzmem w stopniu zbliżonym lub równoznacznym z wyleczeniem. Z naszych doświadczeń wynika, że może to dotyczyć nawet 10 procent małych dzieci objętych wczesną i intensywną terapią - mówi Joanna Grochowska, Wiceprezes Zarządu Fundacji SYNAPSIS.