SODON to dawna Izba Wytrzeźwień, działająca w Warszawie przy ul. Kolskiej przez kilkadziesiąt lat. O zmianie jej nazwy i rozszerzeniu zakresu działalności stołeczni radni zdecydowali w listopadzie ub. r. We wtorek dziennikarzom zaprezentowano nowe pomieszczenia, które od tego czasu powstały w ośrodku.

Reklama

W nowym dziale są trzy sale: trzy-, dwu- i jednoosobowa; w każdej znajduje się telewizor. Ma to być miejsce, w którym osoby decydujące się na leczenie choroby alkoholowej będą doprowadzone do stanu całkowitej trzeźwości. Wymagane jest to przed przyjęciem na oddział detoksykacyjny w placówce ochrony zdrowia.

"Przede wszystkim jest to oferta dla ludzi, którzy chcą się leczyć. To musi być świadoma decyzja osób, które są uzależnione. Pobyt tu będzie trwać 3-7 dni. W tym czasie pacjentom będą podawane leki, będą mieli też zapewnioną obsługę lekarską, pielęgniarską i psychologiczną. Stąd będą mogły przejechać do oddziałów detoksykacyjnych, gdzie będzie podjęte długotrwałe leczenie. Ośrodek będzie załatwiał takim osobom miejsce w placówce ZOZ" - powiedziała dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu miasta Ewa Gawor.

"Często osoby w tym trudnym okresie +wyzerowania+ krwi nie potrafią sobie same poradzić. Wychodzą z Izby Wytrzeźwień albo z domu z deklaracją walki z chorobą i natykają się na sklep z alkoholem albo na znajomych, którzy proponują alkohol" - dodała.

Opłata za dobę pobytu w nowym dziale wynosi 295 zł i jest pobierana z góry. "Wiemy, że część osób korzysta z prywatnej pomocy tego typu. Koszt jest tam dużo większy, bo za pierwszą dobę płaci się ok. 700 zł" - powiedziała Gawor.

Pobyt w dziale przerywania ciągów alkoholowych odbywa się na zasadzie pełnej dobrowolności. Sale dla pacjentów są oddzielone od pozostałej części ośrodka. Dział dysponuje również miejscami dla kobiet, a dyrekcja ośrodka zapewnia pełną dyskrecję pobytu. Pacjenci będą przyjmowani bez skierowania i będą mogli być pod wpływem alkoholu, jednak w wydychanym powietrzu nie może być go więcej niż 1 promil. Podczas pobytu pacjent dostanie trzy posiłki dziennie.

Pacjenci będą przyjmowani od 3 stycznia przyszłego roku, w dni robocze - od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-13. Pacjent będzie musiał przynieść ze sobą bieliznę osobistą, w tym także pidżamę i szlafrok oraz środki higieny osobistej, w ilości wystarczającej na czas pobytu. Wszelkie informacje udzielane są pod numerem telefonu 22 838 84 07. Pod tym samym numerem przyjmowane są też zapisy.

Drugi nowy dział w SODON-ie to dział motywacyjno-informacyjny. W nim pomoc terapeutyczną i psychologiczną będą mogli uzyskać nie tylko pacjenci ośrodka, ale też osoby bliskie i rodziny osób z problemem alkoholowym.

Reklama

Jak zapewniła Gawor, otwarcie nowych działów nie przełoży się na działalność dotychczas prowadzoną w placówce przy ul. Kolskiej. "To jest poszerzenie działalności ośrodka. SODON w dalszym ciągu na dział Izba Wytrzeźwień będzie przyjmował osoby nietrzeźwe, przywożone przez straż miejską albo policję" - powiedziała.

Dyrektor SODON-u Elżbieta Kossakowska powiedziała, że w dziale Izba Wytrzeźwień jest 130 łóżek - tam opłata za pobyt jest ustalana przez ministerstwo zdrowia i obecnie wynosi 250 zł. Zaznaczyła jednak, że ściągalność należnych opłat jest niska i wynosi około 25 proc.

"Osoby doprowadzone do Izby Wytrzeźwień to głównie osoby bezrobotne, często bezdomne, zdarzają się uczniowie i studenci. Oni nie mają z czego płacić" - powiedziała.

Kossakowska zapewniła, że Izba jest przygotowana na przyjęcie osób, które będą do niej odwożone po nadmiernym spożyciu alkoholu w trakcie zabaw sylwestrowych. "Izba jest zawsze gotowa. Pracujemy 24 godziny na dobę. Zawsze jest na dyżurze lekarz, pielęgniarka i pracownicy obsługi. Dla nas nie ma sylwestra" - powiedziała.