Prokuratora skierowała właśnie do sądu kat oskarżenia w tej sprawie. Postępowanie dotyczące wydarzenia z końca listopada ub. roku prowadzili żagańscy policjanci.

Reklama

Oskarżona sprzedawczyni przyznała się do winy i złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Sprzedaż alkoholu nastolatkom wyszła na jaw po interwencji straży miejskiej. Strażnik nadzorujący system monitoringu miasta zauważył przy jednym ze sklepów z alkoholem trzech chłopaków, którzy przymierzali się do wejścia do środka. Na miejsce udał się patrol straży miejskiej. Strażnicy podjechali w momencie, kiedy młodzi ludzie wychodzili ze sklepu z butelką wódki i piwami.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przewiduje dwie sankcje związane ze złamaniem zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim.

Pierwsza, administracyjno-prawna, polega na możliwości cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu, druga dotyczy odpowiedzialności karnej, która przewiduje grzywnę.

"Sprzedawca ma uprawnienia do wylegitymowania osób chcących kupić alkohol, jeśli ma wątpliwości co do ich wieku. Jeżeli klient odmówi okazania dokumentu tożsamości, sprzedawca ma prawo odmówić mu sprzedaży alkoholu" - przypomniała Woroniec.