W kościele, który powstaje w Krakowie w kompleksie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się", znajdzie się nie tylko ampułka z krwią papieża. Zostanie tam również wystawiona na widok publiczny zakrwawiona papieska sutanna. Jan Paweł II miał ją na sobie 13 maja 1981 r., gdy na placu św. Piotra trafiła Go kula Ali Agcy. Sutanna jest przechowywana w krakowskiej kurii. Przywiózł ją z Rzymu kard. Stanisław Dziwisz.

Reklama

O tym, że osobisty sekretarz Jana Pawła II przechował sutannę, którą dziesięć minut po zamachu - już na stole operacyjnym - delikatnie zdjęto z papieża, wiedziało tylko wąskie grono osób. Kardynał Stanisław Dziwisz, obejmując stolicę św. Stanisława, przywiózł ją ze sobą z Rzymu. Razem z ampułką z papieską krwią.

Ampułka z krwią Jana Pawła II zostanie umieszczona w bryle kryształu, w Kaplicy Relikwii budowanego w krakowskich Łagiewnikach kościoła, którego patronem ma być po beatyfikacji Jan Paweł II. Będzie tam też odpowiednio wyeksponowana, zakrwawiona papieska sutanna. Papież Benedykt XVI podobno wyraził też wstępnie zgodę na to, aby do Krakowa trafiła płyta z grobu Papieża-Polaka po przeniesieniu trumny do kaplicy św. Sebastiana.

Początkowo mówiło się, iż w krakowskim Centrum Jana Pawła II będzie też trumna, w której złożono ciało papieża. Zapadła jednak decyzja, że trumna nie będzie otwierana w czasie przenoszenia jej z Grot Watykańskich do Bazyliki św. Piotra. Nie dojdzie też do dzielenia ciała nowego błogosławionego na relikwie I stopnia.