Prowadząca postępowanie Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej postawiła sprawcom łącznie ponad 1500 zarzutów popełnienia przestępstw, za które grozi kara do 10 lat więzienia.

Reklama

W procederze brali udział m.in. dwaj mężczyźni, którzy pośredniczyli pomiędzy osobami chcącymi otrzymać "lewe" zwolnienia lekarskie, a lekarzami. W lokalu gastronomicznym w Jaworznie jeden z mężczyzn przyjmował zlecenia od pracowników śląskich kopalń. Następnie zainteresowany szedł do wskazanego lekarza i otrzymywał zwolnienie. Niejednokrotnie było ono wypisywane ze wsteczną datą.

Podejrzani o korupcję lekarze to specjaliści: chirurg, ortopeda i neurolog. Wszystcy wystawiali "lewe" zwolnienia lekarskie. Za jedno zwolnienie lekarskie dostawali od 50 do 100 zł. Jak ustalili śledczy, trzej lekarze pracujący w jaworznickiej przychodni z tego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Śledztwo prowadzili policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, akt oskarżenia trafił do sądu w Jaworznie.