O sprawie poinformowała we wtorek prokuratura w Elblągu. Na trop nieprawidłowości wpadło Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Według Sławomira Karmowskiego z Prokuratury Rejonowej w Elblągu, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie, wydano już postanowienie o przedstawieniu zarzutów pięciu policjantom.

Reklama

Są oni podejrzewani o niedopełnienie obowiązków podczas kontroli drogowych. Po interwencjach kolegi, byłego policjanta, funkcjonariusze rezygnowali z zatrzymywania dowodów rejestracyjnych niesprawnych samochodów. Dopuścili do dalszej jazdy pojazd z uszkodzoną przednią szybą, bez ważnych badań technicznych czy bez ubezpieczenia OC.

Dwaj z podejrzanych mieli również dopuścić się innych przestępstw, w tym pomocy w uzyskaniu nienależnego odszkodowania. Funkcjonariusze nie przyznają się do winy i odmawiają składania wyjaśnień.

Wszyscy będą odpowiadać z wolnej stopy. Zostali zawieszeni w pełnieniu czynności służbowych. Oznacza to przymusową absencję pięciu z blisko 20 funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego i Prewencji. Według rzecznika braniewskiej policji Anny Kos utrudni to, ale nie sparaliżuje pracy komendy. "Jesteśmy niewielką jednostką, ale w razie potrzeby możemy wystąpić po posiłki do komendy wojewódzkiej w Olsztynie" - powiedziała Kos.