Obejmują one wyborców, którzy głosowali na wskazanych kandydatów w zamian za alkohol; osoby oferujące taką korzyść oraz mężczyznę podżegającego do popełnienia przestępstwa - poinformowała PAP prokurator Prokuratury Rejonowej w Krośnie Odrzańskim Mirella Jędrasiak.

Reklama

Zarzuty dotyczyły głosowania na jednego z kandydatów na burmistrza oraz kandydata na radnego powiatowego. Obaj nie uzyskali ostatecznie wyżej wymienionych mandatów.

Dla kandydata na radnego powiatu słubickiego sprawa zakończy się w sądzie. Prokurator zebrał bowiem dowody, że dopuścił się on podżegania do popełnienia przestępstwa. Miał nakłonić innego mężczyznę do zdobywania dla niego głosów w zamian za alkohol. Oskarżony nie przyznaje się do winy.

W zakresie tzw. korupcji wyborczej dotyczącej głosowania w wyborach na burmistrza Cybinki prokuratura nie potwierdziła, by kandydat miał związek z przekupstwem.

Akty oskarżenia obejmują natomiast osoby przyjmujące alkohol oraz mężczyznę, który wręczał taką korzyść i nakłaniał do głosowania na określonego kandydata.

"Wobec osób, które złamały prawo po raz pierwszy i przyznały się do tego, skierowano do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Wobec dwóch podejrzanych, którzy uprzednio byli karani, skierowano do sądu akt oskarżenia wraz z wnioskiem o skazanie bez przeprowadzania rozprawy na uzgodnione z nimi kary ograniczenia wolności, polegające na świadczeniu nieodpłatnie pracy na cele społeczne" - powiedziała PAP Jędrasiak.

Trzem mężczyznom oskarżonym o "rozdawanie" alkoholu za głosy oraz odpowiadającemu za podżeganie grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.