St. szer. Staniaszek służył w Afganistanie podczas VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Został ciężko ranny 9 października 2009 r. w wybuchu podłożonego ładunku wybuchowego. Do eksplozji doszło podczas przejazdu konwoju. Zginęło wówczas dwóch polskich żołnierzy, a czterech zostało rannych - w tym st. szer. Staniaszek ciężko ranny.

Reklama

Został wtedy przetransportowany do szpitala polowego w Ghazni, gdzie przeszedł pierwszą operację. Później był leczony w amerykańskim szpitalu w Niemczech i w warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym.

St. szer. Staniaszek był żołnierzem 2. Mazowieckiej Brygady Saperów w Kazuniu Nowym. W zeszłym roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Gwiazdą Afganistanu za zasługi i męstwo podczas wykonywania zadań bojowych. "W marcu tego roku dowódca 2. Brygady Saperów wystąpił do prezydenta z wnioskiem o nadanie żołnierzowi Krzyża Wojskowego za męstwo podczas wykonywania zadań bojowych" - poinformowało MON.

Do tragicznego zdarzenia doszło na terenie prowincji Wardak na drodze Highway 1 - ok. 40 km od bazy Ghazni i ok. 20 km od granicy prowincji Wardak i prowincji Ghazni. Konwój logistyczny jechał z Ghazni do Bagram - żołnierze mieli dostarczyć uszkodzony sprzęt do naprawy i odebrać zaopatrzenie. W pewnym momencie kolumna zatrzymała się w związku ze znajdującym się w drodze przepustem. Żołnierze, którzy przemieszczali się w pierwszym pojeździe - typu MRAP Cougar, wysiedli, by sprawdzić, czy nie ma podłożonego ładunku. Wybuch nastąpił, gdy weszli z powrotem do pojazdu.

W wyniku eksplozji polegli wtedy dwaj żołnierze z 5. pułku inżynieryjnego w Szczecinie: st. szer. Radosław Szyszkiewicz (22 lata) oraz st. szer. Szymon Graczyk (23 lata).

Zmarły w środę żołnierz to 26. Polak, który zmarł w Afganistanie lub w wyniku ran odniesionych w tym kraju od 2007 r., gdy Polska zaangażowała się w operację ISAF. Do tej pory zginęło 25 żołnierzy i jeden cywilny ratownik medyczny.

W połowie kwietnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o przedłużeniu misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie o kolejne pół roku, do 13 października. Polski kontyngent w tym kraju liczy obecnie ok. 2600 żołnierzy i pracowników, służbę rozpoczyna właśnie dziewiąta zmiana. Według zapowiedzi NATO misja ISAF ma się zakończyć w 2014 roku.