To największe wykrycie podrabianych towarów dokonane przez łódzkich celników w ciągu ostatnich kilku lat - poinformowała w piątek PAP Anna Ludkowska z Izby Celnej w Łodzi.

Reklama

Działania przeprowadzono w tym samym czasie w trzech miejscach - w halach targowych w Rzgowie i Pabianicach oraz w Domu Handlowym "Magda" w Łodzi. Celnicy sprawdzali legalność sprzedawanych towarów, a Straż Graniczna kontrolowała, czy zatrudnieni tam cudzoziemcy przebywają i pracują w Polsce legalnie.

W wyniku kontroli zabezpieczono w sumie 18,5 tys. sztuk towarów opatrzonych podrabianymi znakami towarowymi. Wśród zatrzymanych rzeczy znalazły się m.in. odzież, torby, artykuły papiernicze oraz zabawki.

"W kontroli towarzyszył funkcjonariuszom przedstawiciel prawny firm, których towary sprzedawano. Potwierdził on, iż zatrzymane rzeczy, mimo markowych oznaczeń, nie są oryginalne" - dodała Ludkowska. Wartość zatrzymanych towarów oszacowano na 174,5 tys. zł. W sprawie zostało wszczęte postępowanie karne.

W trakcie działań zatrzymano obywatela Chin, który przebywał w Polsce nielegalnie, bez wymaganych dokumentów. Wobec cudzoziemca Straż Graniczna prowadzi czynności wyjaśniające.

W 2010 roku funkcjonariusze Służby Celnej w Łodzi wykryli ponad 56 tys. sztuk podrabianych towarów. W całym kraju w ub. roku celnicy zarekwirowali natomiast ponad 3,4 mln sztuk podróbek wartych ok. 460 mln zł.