Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego powołano 10 kwietnia 2011 roku w Warszawie w 1. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Na początku maja powołano koordynatorów regionalnych oraz komisje, których zadaniem będzie przygotowanie jesiennego kongresu Ruchu. W Małopolsce koordynatorem ruchu jest Włodzimierz Bernacki.

Reklama

Podczas spotkania w Krakowie poinformowano, że trwają prace nad formułą prawną ruchu, który nie jest partią polityczną, ale może być dla chętnych drogą do polityki.

Jak podkreślił szef gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński, przedstawiany jako lider Ruchu, "Ruch jest otwarty zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla stowarzyszeń, organizacji i środowisk, które powstały po 10 kwietnia 2010 roku dla upamiętnienia ofiar katastrofy lub upowszechnienia spuścizny po Lechu Kaczyńskim".

"Co jest jedynym ograniczeniem? W deklaracji ideowej są dwa bardzo ważne punkty. Punkt pierwszy - że patronem naszego ruchu jest prezydent RP Lech Kaczyński; i punkt drugi - że depozytariuszem spuścizny po sp. prezydencie jest jego brat Jarosław Kaczyński. To są te dwa punkty, co do których wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w tym ruchu powinni się zgodzić" - powiedział zebranym Łopiński.

Jak wyjaśnił: "My mamy zamiar poszerzyć krąg ludzi, którzy chcą Polskę zmienić, którzy wspólnie będą się starali, by była to Polska na miarę naszych marzeń, na czym zależało Lechowi Kaczyńskiemu".

"Chcemy pomóc Prawu i Sprawiedliwości, chcemy zwiększyć zasięg oddziaływania przesłania, chcemy z tym przesłaniem dotrzeć do jak największej liczby osób. Bardzo liczę na państwa udział. Mam wielkie nadzieje związane z tym ruchem" - powiedział Łopiński.O aktywność uczestników ruchu apelował też członek komisji organizacyjnej Ruchu, minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Duda.

"Bardzo nam zależy na aktywności państwa, ale też na aktywizowaniu otoczenia, bo idea naszego ruchu jest oddolna. Chcemy dotrzeć do różnych środowisk z informacją, że tworzy się taki ruch, który nie ma ambicji ani zamiaru bycia partią polityczną" - mówił Andrzej Duda.

Reklama

"Chcę z całą mocą podkreślić, że Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego to nie ma być partia polityczna. Ale - zgodnie z tym co powiedział pan minister (Łopiński - PAP), ten ruch jest związany przez samą osobę swego patrona Lecha Kaczyńskiego z pewną wizją państwa polskiego, również polityczną, która mu przyświecała i której poświecił swoje życie. Ta wizja jest związana również z ruchem politycznym, na którego czele stoi jego brat Jarosław Kaczyński. Dlatego największą wartością tego ruchu społecznego jest to, nie jest on partią polityczną, ale może on być dla ludzi zainteresowanych działaniem pewną drogą do tego, aby udać się do świata polityki" - powiedział Andrzej Duda.

Poinformował także, że trwają prace nad formułą prawną ruchu, która mogłaby połączyć działanie zarówno osób indywidualnych, jak i sformalizowanych organizacji i stowarzyszeń a także środowisk nieformalnych. Prosił chętnych o zgłaszanie się za pośrednictwem utworzonej strony internetowej: www.lechkaczynski.pl.

W ankiecie rozdawanej zainteresowanym udziałem w Ruchu znalazły się m.in. pytania: "jakiego rodzaju wsparcia oczekujesz od Ruchu" i "jakiej pomocy w ramach Ruchu jesteś w stanie udzielić innym".