Spis powszechny rozpoczął się 1 kwietnia. Jest podzielony na kilka etapów - od 1 kwietnia do 16 czerwca trwa tzw. samospis internetowy, od 8 kwietnia do 30 czerwca telefonicznie spis prowadzą ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady prowadzą rachmistrzowie spisowi, wyposażeni w specjalne elektronicznej terminale.

Reklama

GUS zachęca wszystkich, którzy nie skorzystali jeszcze z samospisu, by zalogowali się na strony www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl i wypełniali formularze spisowe. Ci, którzy nie mają dostępu do internetu, mogą spisać się w ten sposób przy stanowiskach w utworzonych gminnych biurach spisowych (urząd miasta/gminy/dzielnicy).

Urząd podał też, że do środy przez internet spisało się ok. 4,1 mln Polaków. "Pozostało nam do spisania 1,6 mln osób. Do tych, którzy nie spiszą się do czwartku przez internet, dotrą rachmistrzowie spisowi i ankieterzy telefoniczni" - powiedział PAP w środę rzecznik GUS Artur Satora. Dodał, że za odmówienie rachmistrzowi lub ankieterowi spisu grozi kara do 5 tys. zł.

Podkreślił, że ankieterzy i rachmistrzowie do końca spisu nie dotrą do wszystkich Polaków, którzy nie spisali się przez internet. "Jeśli dane określonej osoby, które znajdują się w rejestrach administracyjnych są wystarczające, jest to niepotrzebne. W takich sytuacjach do takiego respondenta nie mamy po co przychodzić" - zaznaczył.

GUS, aby dbać o kompletność spisu, stosuje technologię GIS (Geographic Information System). Zarówno dyspozytorzy w województwach, jak i rachmistrzowie w gminach dysponują cyfrowymi mapami na komputerach, jak i na ekranach terminali. To zdjęcia satelitarne bądź lotnicze z naniesionymi na nie adresami. Dzięki temu rachmistrz wie, które budynki musi odwiedzić. Po kliknięciu na dany budynek na ekranach wyświetlają się adresy mieszkań oraz nazwiska mieszkańców. Dane w momencie wprowadzania ich do terminalu są szyfrowane i przesyłane radiowo do centralnej bazy danych.

Do tej bazy danych trafiają także wypełnione przez Polaków formularze internetowe. Informację o nich otrzymują także rachmistrzowie, bo w takiej sytuacji rachmistrz do nas nie zapuka ani nie zadzwoni.

Reklama

Aby skorzystać ze spisu za pomocą internetu, trzeba wejść na stronę internetową: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl . Następnie należy wybrać zakładkę formularz elektroniczny, podać PESEL oraz NIP, a jeśli nie posiadamy NIP-u, to miejsce urodzenia i nazwisko panieńskie matki. Dzięki temu otrzymamy login, hasło i możemy zalogować się do systemu oraz wypełnić formularz. Jeśli ktoś zapomni hasła, musi skontaktować się z call center pod numerem 0 800 800 800.

Spis prowadzony jest równocześnie jako badanie pełne i badanie reprezentacyjne, na dwóch rodzajach formularzy. Badanie pełne składa się z krótszej listy i zawiera 16 pytań. 20 proc. Polaków zostało wylosowanych do badań reprezentacyjnych, bardzo obszernych. W tej wersji może być zawartych średnio 60 pytań - w tym 16 ze spisu pełnego.

W ramach spisu zbierane są dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną, a także migracje wewnętrzne i zagraniczne oraz charakterystykę etniczno-kulturową, ale też niepełnosprawność czy wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego, rodziny a także charakterystykę mieszkań, budynków.