W przesłanym PAP komunikacie poinformowano także, że ze stanowiska szefa serwisów informacyjnych TVP Info zrezygnowała Ewa Godlewska, która wróci do redakcji "Panoramy". Dyrektor anteny Jan Szul ma wkrótce wyznaczyć jej następcę.

Reklama

Liliana Sonik jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W okresie studiów była związana ze słynnym krakowskim Duszpasterstwem Akademickim "Beczka" przy klasztorze Dominikanów.

Od 1976 r. współpracowała z Komitetem Obrony Robotników, a w 1977 r. była jedną z założycielek Studenckiego Komitetu Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego zajmowała się organizacją pomocy dla rodzin osób internowanych; m.in. prowadziła w swoim mieszkaniu punkt informacyjny.

W latach 1984-1996 przebywała we Francji, gdzie była m.in. dziennikarką Radio France Internationale. Współpracowała z "Tygodnikiem Powszechnym". Pełniła funkcję sekretarza Stowarzyszenia SOS Aide aux Malades Polonais (Pomoc Chorym w Polsce), które zajmowało się leczeniem za granicą osób z Polski, a także organizowaniem staży dla polskich lekarzy i pomocą finansową dla polskich szpitali. Za tę działalność w 1999 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Z TVP związana jest od 2006 r. W 2007 r. zajmowała stanowisko dyrektora biura programowego, a od 2008 r. kierowała redakcją publicystki TVP Info.

Należy do Stowarzyszenia Wolnego Słowa, jest członkiem zarządu Stowarzyszenia "Maj 77" i prezesem Instytutu Dziedzictwa oraz autorką kampanii społecznych pod hasłem "SOS Kraków - wspierać rozwój; chronić dziedzictwo". Od 2009 r. jest przewodniczącą Komisji Informacji i Inicjatyw Społecznych SKOZK (Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa). Publikowała w "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Polskim", "Gazecie Wyborczej" i "Znaku".