Oskarżonymi jest siedem osób. Według aktu oskarżenia, grupa działała w okresie od 2004 do 2010 roku na terenie całego kraju.

Reklama

Głównym oskarżonym jest Tadeusz K., któremu prokuratura przypisała kierowanie grupą i dokonanie 300 kradzieży. Łączna wartość skradzionych przedmiotów oszacowana została na kwotę 600 tys. zł. Pozostałe osoby oskarżono o dokonanie od kilku do kilkudziesięciu takich kradzieży.

Złodzieje kradli przede wszystkim płyty nagrobne, które nie posiadały jeszcze wygrawerowanych napisów i można je było odsprzedać jako nowe. Z cmentarzy zabierali też metalowe krzyże, mosiężne elementy dekoracyjne, wazony, lampiony, kwiaty. Skradzione przedmioty przewożono do wynajętego garażu na Śląsku.

Grupa działała na terenie niemal całego kraju w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, dolnośląskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i mazowieckim.

Tarnowska prokuratura, prowadząca śledztwo w tej sprawie, zawnioskowała o przesłuchanie w trakcie procesu 500 świadków. Wyłączyła także materiały dotyczące zakładów kamieniarskich, w których sprzedawano skradzione elementy i przekazała je do odpowiednich prokuratur w kraju.