Jak poinformował zespół prasowy pomorskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, spośród 1300 funkcjonariuszy, którzy będą dbać o bezpieczeństwo uczestników festiwalu, 900 będzie pracować w Gdyni, a 400 - na terenie sąsiadującego z Gdynią Pucka. Policjanci zaznaczają, że będą to zarówno funkcjonariusze umundurowani, jak i nieumundurowani. Jak informują policjanci, przewiduje się, że w tegorocznej - dziesiątej już - edycji Open'era weźmie udział blisko 60 tys. osób.

Reklama

Funkcjonariusze przypominają, że w rejonie lotniska w Babich Dołach, gdzie odbędzie się festiwal, obowiązują ograniczenia w ruchu samochodowym. Ulicą Zieloną (od skrzyżowania z ul. Płk. Dąbka), która stanowi główną drogę dojazdową do lotniska, będą mogły poruszać się tylko pojazdy mieszkańców Babich Dołów, wozy zaopatrzenia, autobusy komunikacji miejskiej, użytkownicy miasteczka namiotowego festiwalu oraz pojazdy służb porządkowych i ratowniczych.

Policja apeluje do uczestników imprezy, aby korzystali ze środków komunikacji miejskiej. Jak przypominają funkcjonariusze, spod Dworca Głównego w Gdyni w kierunku Babich Dołów kursować będą wahadłowo specjalne autobusy - bezpłatne dla posiadaczy biletów na imprezę. Także Szybka Kolej Miejska zaplanowała w dniach festiwalu dodatkowe kursy kolejek.

Pomorska policja przestrzega przed kieszonkowcami. Funkcjonariusze radzą m.in., by cenne przedmioty oraz dokumenty rozmieścić w kilku miejscach garderoby, nie brać ze sobą większej gotówki, a klucze do mieszkania nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem. Warto też - na wszelki wypadek - spisać numery fabryczne cennych rzeczy, co może pomóc w ich odnalezieniu w razie kradzieży.

Policjanci radzą też, by w przypadku, gdy ktoś włamie się do naszego auta, wezwać policję i przed przyjazdem funkcjonariuszy nie dotykać samochodu, nie wsiadać do niego, nie otwierać drzwi, nie sprawdzać, co zginęło. Nie należy przyjeżdżać też samochodem do jednostki policji, tylko czekać na funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia.

Reklama

Policja przypomina, że na festiwal nie wolno zabierać: aparatów cyfrowych o matrycy większej niż 5 megapikseli, czyli m.in. lustrzanek, a także parasolek ze spiczastym zakończeniem, niebezpiecznych przedmiotów, alkoholu i narkotyków. Meteorolodzy z gdyńskiego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed wiatrem i deszczem, które mają pojawić się na Pomorzu w czwartek i potrwać do niedzieli.

Reklama

Podczas tegorocznego festiwalu Heineken Open'er Festival w Gdyni ma wystąpić prawie 50 zespołów i wykonawców. Jubileuszowa, dziesiąta edycja tej muzycznej imprezy, rozpoczyna się w czwartek, a zakończy w niedzielę 3 lipca.Spośród polskich artystów wystąpią m.in.: Brodka, Pogodno, Vavamuffin, R.U.T.A., Baaba Kulka, Wojtek Mazolewski Quintet, Tides From Nebula, Małe Instrumenty, Karolina Cicha i Niechęć. Pierwszego dnia festiwalu, 30 czerwca wystąpią m.in.: Coldplay, Caribou, Fat Freddy's Drop, Paolo Nutini, Simian Mobile Disco (live), Two Door Cinema Club i The National. W drugim dniu zagrają m.in.: Abraham Inc., Crystal Fighters, Cut Copy, Foals, Pulp, Youssou N'Dour.

Trzeciego dnia wystąpią: Big Boi, Chapel Club, Kate Nash, Primus, Prince i The Asteroids Galaxy Tour. 3 lipca na zakończenie gdyńskiego festiwalu zaprezentują się m.in.: Chromeo, Deadmau5, Hurts, James Blake, M.I.A., The Strokes, The Wombats oraz These New Puritans.

Pierwsza edycja festiwalu Open'er miała miejsce w Warszawie w 2002 r. Rok później festiwalowe granie przeniosło się do Gdyni na Skwer Kościuszki. W 2006 r. festiwal ponownie zmienił lokalizację na lotnisko w Gdyni Babich Dołach, gdzie odbywa się do dziś. Na początku 2011 r. podczas ceremonii rozdania nagród European Festival Awards w Groningen gdyńska impreza po raz drugi zdobyła nagrodę w kategorii Najlepszy Duży Festiwal (Best Major Festival).