04.07. Warszawa (PAP) - Łukasz Kardas od poniedziałku pełni obowiązki dyrektora TVP Polonia - poinformował zespół prasowy TVP w komunikacie przesłanym PAP. Witold Laskowski, dotychczasowy szef TVP Polonia, ma zostać zastepcą dyrektora TV Biełsat; szefowa Biełsatu nie kryje zdziwienia.

"To jest coś niewiarygodnego, mam nadzieję, że to mi się tylko śni i zaraz się obudzę" - powiedziała PAP, poproszona o komentarz w tej sprawie.

"Przez 19 lat mojej pracy w tej firmie nie spotkałam się z czymś takim, żebym z internetu dowiedziała się, że mam zastępcę" - dodała.

Zaznaczyła, że nie wyobraża sobie współpracy z Laskowskim i nie podejmie jej. "Nie mam do niego zaufania, zarówno z powodu sposobu, w jaki został powołany, jak i jego drogi życiowej. Nie sądzę, żeby długoletnia kariera korespondenta w Moskwie, jeszcze od czasów istnienia ZSRR, dawała właściwą perspektywę na sprawy białoruskie, które w ostatnim czasie uległy poważnemu zaostrzeniu. Wczoraj na Białorusi zatrzymano ok. 400 osób, w tym w Grodnie czterech naszych współpracowników" - powiedziała Romaszewska-Guzy.

Jak wyjaśniła, jej dotychczasowa zastępczyni jest na urlopie macierzyńskim. "Złożyłam wniosek o wyznaczenie osoby pełniącej jej obowiązki i 6 czerwca został do tego powołany Mateusz Adamski, wieloletni pracownik telewizji, który od początku istnienia kanału jest szefem oprawy i promocji Biełsatu. W piątek wręczono mu odwołanie" - powiedziała.

"Biełsat to inicjatywa społeczna, oddolna i taką pozostanie" - podkreśliła.

Do czasu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza TVP w tej sprawie.

Witold Laskowski w latach 1988-2000 był korespondentem i szefem biura Telewizji Polskiej w Moskwie. Od 2000 do 2001 r. był komentatorem w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i prowadził "Panoramę". W latach 2001-2006 był dyrektorem i redaktorem naczelnym radiowej Trójki, później pracował w strukturach zarządczych giełdowej grupy telekomunikacyjno - mediowej MNI S.A. Dyrektorem TVP Polonia był od marca 2010 r.


Łukasz Kardas ma 36 lat. Jest magistrem socjologii. Z Telewizją Polską związany jest od 17 lat. Pracował jako reporter, dziennikarz i prezenter w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym, później był dziennikarzem i lektorem "Teleexpressu" i producentem "Panoramy".

W TVP3 pracował od chwili uruchomienia kanału; od momentu powstania TVP Info był głównym producentem, a od lutego 2010 r. także zastępcą kierownika Redakcji Serwisów Informacyjnych tej anteny. Ostatnio, od maja 2010 r. do czerwca 2011 r., był dyrektorem TVP Info.

TVP Polonia przeznaczona jest głównie dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą, nadaje za pośrednictwem satelity oraz sieci kablowych.

Kanał Biełsat powstał na mocy porozumienia podpisanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Telewizję Polską w 2007 r. Pierwsza i jak dotąd jedyna niezależna telewizja na Białorusi rozpoczęła nadawanie 10 grudnia 2007 r.; tego dnia przypada Światowy Dzień Praw Człowieka.

TVP Polonia i TV Biełsat nadzoruje członek zarządu TVP Bogusław Piwowar, zaś TVP Info podlega Marianowi Zalewskiemu. Główne anteny - TVP1 i TVP2 są pod nadzorem prezesa TVP Juliusza Brauna. Decyzja o podziale kompetencji pomiędzy poszczególnych członków zarządu zapadła na początku czerwca.