W ramach tej akcji ponad 30 znanych osób z Białorusi i innych krajów wystąpi w krótkich filmikach i wygłosi swe przesłania dla białoruskich więźniów sumienia.

Reklama

Dwuminutowy film z wypowiedzią Andrzeja Wajdy można już oglądać na stronie internetowej Biełsatu: www.belsat.eu.

"Serdecznie was pozdrawiam, drodzy przyjaciele. I chcę wam powiedzieć, jako stary człowiek, który ma długie życiowe doświadczenie: przeżyłem dwa razy coś, co wydawało się, że się nigdy nie skończy" - mówi w filmie 85-letni polski reżyser.

"Najpierw niemiecka okupacja od 1939 do 1945 roku. Myśleliśmy, że ani nie przeżyjemy tego, ani to się nigdy nie skończy. Tymczasem okazało się, że, co prawda, ta okupacja nie zamieniła się w nasze szczęśliwe nowe życie, tylko połączeni ze Związkiem Radzieckim musieliśmy się podporządkować temu (), co Związek Radziecki narzucił. Ale równocześnie, co było szalenie istotne, w wielu grupach, wiele osób, w wielu miejscach przesuwało powoli granice wolności" - wspomina w filmie Wajda.

"I my, filmowcy, i artyści, i robotnicy w końcu zdecydowali swoimi strajkami w 1980 roku, że sytuacja się zmieniła kompletnie i przygotowała do tej wspaniałej chwili, kiedy dożyłem wolności. Może nie będziecie czekać tak długo. Nawet jestem pewien" - powiedział, zwracając się do białoruskich więźniów politycznych, twórca "Człowieka z żelaza".

Reklama

Jak napisano na stronie internetowej telewizji, wszyscy zainteresowani inicjatywą widzowie i sympatycy Biełsatu mogą włączyć się do akcji, wysyłając swoje filmiki ze słowami wsparcia dla białoruskich więźniów sumienia pod adresem podanym na stronie.

Niezależna telewizja Biełsat rozpoczęła nadawanie 10 grudnia 2007 r. "Data ta nie została wybrana przypadkowo - to Światowy Dzień Praw Człowieka" - podkreślono na stronie Biełsatu.

Jak wyjaśniono, projekt stworzenia niezależnej telewizji przygotowywany był od czerwca 2006 r., pod kierunkiem Agnieszki Romaszewskiej-Guzy. Polscy dziennikarze współpracowali m.in. z Białoruskim Stowarzyszeniem Dziennikarzy, uhonorowanym wcześniej przez Parlament Europejski Nagrodą Praw Człowieka im. Andrieja Sacharowa. "Formalnie kanał powstał na mocy porozumienia podpisanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Telewizję Polską S.A. w 2007 r.".