Będzie to trzeci wniosek SO kierowany do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku (Pomorskie) w tej sprawie. Kolejna próba aresztowania sędziego to efekt decyzji Sądu Apelacyjnego w Szczecinie (Zachodniopomorskie), który nakazał kontynuowanie procesu Marka W.

Reklama

Koszaliński sąd zawiesił postępowanie w marcu br., uznając, że "wielomiesięczny ciąg zwolnień oskarżonego sprawia, iż sąd nie widzi dziś żadnej możliwości rozpoczęcia procesu."

Postanowienie to skutecznie zaskarżyła do SA w Szczecinie Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku (Podlaskie), która oskarża sędziego z Gdańska.

Proces Marka W. miał się rozpocząć w czerwcu 2008 r. Jednak do dziś oskarżony, mimo wyznaczenia kilkunastu kolejnych terminów, ani razu nie stawił się w koszalińskim sądzie.

Przyczyną nieobecności zawsze był stan zdrowia Marka W., który cierpi na wrodzoną wadę serca. Na każdy wyznaczony termin sędzia przysyłał zwolnienie lekarskie. Działo się tak, mimo iż biegli powołani przez SO w Koszalinie na podstawie dokumentacji medycznej orzekli, że występujące u Marka W. schorzenie nie wyklucza całkowicie jego uczestnictwa w procesie.

Sędzia W. jest oskarżony o przyjęcie 35 tys. zł. w zamian za obietnicę uchylenia aresztu. Grozi za to do 8 lat więzienia.