Od soboty w związku z budową stacji II linii metra Dworzec Wileński warszawskim mostem Śląsko-Dąbrowskim i przez pl. Wileński nie mogą jeździć samochody osobowe. Utrudnienia potrwają do końca 2013 r.

Reklama

"Największe utrudnienia w ruchu były w porannych godzinach szczytu od godz. 7 do 9. Podobnie będzie pewnie w godzinach popołudniowego szczytu. Na objazdach pl. Wileńskiego - ul. Szwedzką i Modlińską samochody jechały wolno, ale jechały. Nie odnotowaliśmy poważniejszych kolizji" - powiedziała PAP Edyta Adamus z zespołu prasowego KSP.

Adamus poinformowała, że przy pl. Wileńskim i w okolicy mostu Śląsko-Dąbrowskiego ustawiono trzy dodatkowe posterunki policji.

"Kierowcy nie naruszają zakazu wjazdu i most Śląsko-Dąbrowski był pusty. Strażnicy miejscy nie musieli ani razu wyciągać bloczka mandatowego" - powiedziała PAP rzeczniczka straży miejskiej Monika Niżniak. Osoby, które złamią zakaz wjazdu na most Śląsko-Dąbrowski, mogą otrzymać pięć punktów karnych i od 100 do 500 zł mandatu.

Policja monitoruje sytuację poprzez patrole drogowe i zapis z kamer.Od soboty Aleją Solidarności od ul. Szwedzkiej przez most Śląsko-Dąbrowski do Wisłostrady mogą jeździć tylko autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje, taksówki, pojazdy jednośladowe i służby miejskie. Tylko dla tych pojazdów jest też przejezdna ul. Jagiellońska na odcinku od ul. Ratuszowej do ul. Kłopotowskiego.

Z kolei jeśli chodzi o pl. Wileński - zmieniły się trasy tramwajów i autobusów, które dotąd tamtędy jeździły. Obecnie omijają plac skręcając z al. Solidarności w ul. Jagiellońską, potem w ul. Ratuszową, ul. Targową i ul. 11 Listopada.

Samochody mogą omijać wyłączony z ruchy pl. Wileński jadąc trzema trasami: ul. Szwedzką - rondem Starzyńskiego - mostem Gdańskim lub ul. Naczelnikowską - ul. Radzymińską - ul. Ząbkowską lub ul. Wybrzeże Helskie - ul. Wybrzeże Szczecińskie.

Zmiany w organizacji ruchu poprzedziła kampania informacyjna - m.in. w centrum handlowym Warszawa Wileńska do 21 października działa punkt informacyjny. Z kolei do wtorku w al. Solidarności, przy VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława IV, zaparkowany jest specjalny autobus, pełniący funkcję takiego punktu.

ZTM informacje o zmianach w komunikacji zamieściło także na plakatach i ulotkach w autobusach, tramwajach i w metrze. Ulotki są również dostępne w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM i w budynkach biurowych stojących w obszarze objętym zmianami organizacji ruchu.