Mgła na wrocławskim lotnisku opóźniła we wtorek przylot prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Ma on wraz z prezydentami Polski i Niemiec - Bronisławem Komorowskim i Christianem Wulffem - wziąć udział w obchodach 200-lecia utworzenia Uniwersytetu we Wrocławiu. Janukowycz ze względu na warunki pogodowe w Polsce nie wyleciał dotychczas z Kijowa - poinformowała PAP jego rzeczniczka Daria Czepak.

Reklama

"Nasz wylot opóźnia się przez mgłę na lotnisku we Wrocławiu, mamy jednak nadzieję, że pogoda się poprawi. Prezydent jest gotowy do podróży w każdej chwili" - powiedziała Czepak PAP kilka minut po godz. 10 czasu polskiego. Wcześniej rzecznik prasowy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Perduta poinformował PAP, że ze względu na złe warunki atmosferyczne samolot z prezydentem Ukrainy ma lądować około godziny 10-10.30. "Pierwotnie przylot planowano przed godz. 8" - przypomniał rzecznik.

Do Wrocławia w poniedziałek wieczorem przylecieli prezydenci Polski i Niemiec. We Wrocławiu przewidziane jest również spotkanie trójstronne. Tematem rozmów będzie m.in. negocjowana obecnie umowa stowarzyszeniowej Ukraina-UE, której parafowanie w tym roku nie jest przesądzone. Unia ma Ukrainie za złe proces sądowy i skazanie na 7 lat więzienia b. premier i obecnej opozycjonistki Julii Tymoszenko. W ocenie Brukseli wyrok na Tymoszenko jest świadectwem wybiórczego i politycznego stosowania prawa na Ukrainie.

Według informacji PAP zbliżonych do otoczenia prezydenta nie jest wykluczone, że dojdzie także do spotkania w cztery oczy prezydentów Polski i Ukrainy.