Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że możliwe jest samorzutne zejście niewielkich lawin w postaci tzw. zsuwów, szczególnie przy mokrym śniegu. Stopień zagrożenia lawinowego określany jest przez ratowników TOPR na podstawie badań pokrywy śnieżnej, aktualnych i prognozowanych warunków meteorologicznych oraz obserwacji w terenie. Skala ta jest pięciostopniowa i powszechnie stosowana w ratownictwie międzynarodowym.

Reklama

Jak informuje PAP kierownik Wysokogórskiej Stacji Meteorologicznej, na Kasprowym Wierchu leży średnio 8 cm śniegu, na szczycie panuje zamieć, a temperatura spadła tam do minus 10 stopni Celsjusza. W Zakopanem spadło 4 cm śniegu.

Ratownicy górscy radzą, aby na wysokogórskie wyprawy zabrać ze sobą raki umożliwiające bezpieczne chodzenie po śniegu i oblodzonych stokach. W ciągu najbliższych dni w Tatrach spodziewane są opady śniegu i silny mróz.

W Tatrach pod warstwą świeżego śniegu w wielu miejscach szlaki są oblodzone. W wyższych partiach miejscami zalega twardy, zmrożony śnieg. Wejście na taki płat śniegu bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem i upadkiem z dużej wysokości.

Wybierając się w góry należy pamiętać, że dni są krótkie i wycieczkę należy zaplanować tak, by zakończyć ją przed zmrokiem.