Informacje z policji i prokuratury nie potwierdzają zarzutu wykorzystania lokalu Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat do przygotowania zamieszek z 11 listopada ubiegłego roku - wynika z wyjaśnienia zarządu Śródmieścia przekazanego radnym dzielnicy. Rzeczniczka dzielnicy Urszula Majewska powiedziała PAP, że informację przedstawił na poniedziałkowej sesji burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski. Dyskusję nad nią przełożono na kolejną sesję, czyli za ok. trzy tygodnie.

Reklama

Jak podkreślono w informacji, postępowania wyjaśniające wydarzenia są w toku. Jak dotychczas nie ma podstaw do wyciągnięcia konsekwencji wobec najemców lokalu - podano. Lokal wynajmuje od miasta Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego. O rozwiązanie w trybie natychmiastowym umowy z najemcami wnioskowali po zamieszkach 11 listopada radni PiS. Ostatecznie zarząd dzielnicy zwrócił się z prośbą m.in. do służb o wyjaśnienia w sprawie zajść w lokalu.

Jako powód rozwiązania umowy radni PiS podawali prowadzenie przez najemcę działań sprzecznych z warunkami użytkowania lokalu określonymi przez wynajmującego. Informowali, że w lokalu po zamieszkach z policją na Nowym Świecie schronili się bojówkarze lewaccy. Z wypowiedzi na łamach portalu www.wPolityce.pl dowiadujemy się, iż bazą wypadową bojówkarzy była właśnie kawiarnia Nowy Wspaniały Świat - argumentowali.

Przekazane informacje od Komendy Stołecznej Policji, Prokuratury Okręgowej oraz wyjaśnienia samego Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego nie potwierdzają bezpośredniego związku między Stowarzyszeniem a zaistniałymi zdarzeniami oraz wykorzystania lokalu do przygotowania zamieszek - zaznaczono w informacji przekazanej radnym.

Otrzymaliśmy dodatkowo informacje, że prowadzone postępowanie przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście Północ związane ze wspomnianymi wydarzeniami nie dotyczy Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego - dodano. W związku z przedstawioną informacją radny PiS Paweł Szefernaker skierował interpelację o wyjaśnienie, czy znalezione przez policję w lokalu pałki, kastety oraz gaz łzawiący znalazły się w klubokawiarni w związku z realizacją celów statutowych stowarzyszenia prowadzącego lokal Nowy Wspaniały Świat"

11 listopada ub. roku policja w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, jeszcze przed rozpoczęciem zarówno wiecu "Kolorowa Niepodległa", organizowanego przez Porozumienie 11 Listopada, jak i późniejszego "Marszu Niepodległości", organizowanego m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny, zatrzymała 95 obcokrajowców, głównie przedstawicieli organizacji antyfaszystowskich z Niemiec.

W lokalu znaleziono kilkadziesiąt drewnianych pałek, gazy pieprzowe, petardy, czapki bejsbolówki ze wzmocnieniami, ochraniacze na kolana, tarcze zrobione z płyt i styropianu oraz kastet. W grudniu ub. roku stołeczny ratusz poinformował, że umowa najmu lokalu, w którym mieści się Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, nie będzie przedłużona. Zapewnił jednak, że nie ma to związku z wydarzeniami 11 listopada, ale z roszczeniami do tego miejsca spadkobierców dawnych właścicieli.

O przeznaczeniu lokalu na realizację projektu "Nowy Wspaniały Świat" zdecydował w czerwcu 2009 r. zarząd dzielnicy Śródmieście. Projekt został wyłoniony w drodze dwuetapowego postępowania dotyczącego prowadzenia działalności kulturalnej i artystycznej. Lokal o powierzchni ok. 1,3 tys. m kw. został oddany w najem na trzy lata Stowarzyszeniu im. Stanisława Brzozowskiego. Kontrowersje budziła wówczas m.in. wysokość czynszu - 12 zł za m kw. lokalu.