Ze względu na niskie temperatury wójtowie odwołują zajęcia w kolejnych szkołach na Warmii i Mazurach. Mrozy w Olsztynie są w poniedziałek przyczyną wielu awarii wodociągowo-kanalizacyjnych. W poniedziałek w woj. warmińsko-mazurskim zakończyły się ferie jednak ze względu na utrzymujące się niskie temperatury wójtowie i dyrektorzy szkół odwołali zajęcia w dziewięciu gminach, m.in. w gminie Milejewo, Barciany czy Dźwierzuty (tu zajęcia odwołano we wszystkich szkołach).

Reklama

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek niektóre placówki już poinformowały uczniów, że będą zamknięte do środy włącznie - tak jest np. we wszystkich szkołach w gminie Nowe Miasto Lubawskie, gimnazjum nr 9 w Elblągu, czy szkole podstawowej w Jegłowniku.

Utrzymujące się od kilku dni niskie temperatury są przyczyną wielu awarii wodociągowo-kanalizacyjnych w Olsztynie. Dyżurna pogotowia wodno-kanalizacyjnego powiedziała PAP, że wiele sklepów, instytucji czy urzędów, które na weekend obniżyły ogrzewanie, w poniedziałek nie ma wody. "Pozamarzały przyłącza wodne przy budynkach, a także poza budynkami, czy nawet w nieogrzewanych piwnicach, pozamarzały wodomierze" - powiedziała PAP dyżurna. Dodała, że wody nie ma np. w dużym sklepie ze sprzętem sportowym w centrum Olsztyna.

Dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie Zbigniew Karpowicz powiedział PAP, że od kilku dni wciąż napływają nowe zgłoszenia od najemców lokali, którym nagle przestała lecieć w kranach woda, czy przestały odpływać ścieki. "Wiele awarii jest spowodowanych mrozem" - zaznaczył Karpowicz. Dyżurna stacji meteo w Olsztynie poinformowała PAP, że w poniedziałek w Olsztynie jest minus 17,4 stopnia, w nocy było minus 23,6 stopnia, a przy gruncie minus 27,9 stopnia.