Ponad tysiąc "morsów" weszło w niedzielę w Mielnie (Zachodniopomorskie) do Bałtyku. Wspólna kąpiel była finałem IX Międzynarodowego Zlotu Morsów. Temperatura wody podczas kąpieli wynosiła 0 stopni Celsjusza, temperatura powietrza minus 5,5. W tegorocznym zlocie - jak poinformował PAP kierownik Biura Promocji i Informacji Turystycznej Mieleńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Anna Najgebaur - wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Łącznie było ich 1 454. Najstarszymi "morsami" na IX zlocie byli: 83-letni Daniel Wojnowski z Gdyni i 76-letnia Erika Most z Niemiec. Natomiast najmłodszymi - 11-letni Konrad Pilipczuk i 10-letnia Zuzanna Samaszko. Najdłuższą drogę na zlot pokonał mieszkający na Brooklynie Amerykanin Anthony Nastro.

Reklama

Najliczniejszą reprezentację na mieleński zlot - 61 osób - wysłał klub ze Swarzędza (Wielopolskie). Natomiast na poprzedzającej wspólną kąpiel paradzie najlepiej zaprezentował się przebrany za Arabów klub z Wrocławia (Dolnośląskie). Sportowy turniej "Mrozoodporni 2012" wygrał klub "morsów" z Margonina (Wielkopolskie). Nagrodą był zwrot kosztów podróży do Mielna, klucze do bram miejscowości oraz pierwsze miejsce na paradzie poprzedzającej kąpiel w Bałtyku. W tym mieleńskim zlocie uczestniczyły "morsy" z Czech, Danii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Węgier i Polski.

Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie odbywa się bez przerwy od 2004 r. Pomysł organizacji imprezy wziął się od cotygodniowych zimowych kąpieli w Bałtyku 20 osób z Koszalina i Bobolic. W pierwszym zlocie wzięło udział 122 osób. Później ich liczba stale rosła. Druga edycja zgromadziła 301 uczestników, trzecia - 489, czwarta - 570, piąta - 872, szósta - 1 164, siódma - 1 462, ósma - 1 312. W mieleńskiej imprezie dotychczas brali udział mieszkańcy czterech kontynentów : Europy, Afryki, Azji i Ameryki Północnej. W 2010 r. podczas VII zlotu zgromadzone w Mielnie ustanowiono niepobity do dziś Rekord Guinnessa w największym "Zanurzeniu Misiów Polarnych." Po talię do Bałtyku weszło wówczas 1 054 osób.