Zmarły był honorowym obywatelem Aleksandrowa Łódzkiego. Uroczystości pogrzebowe mają więc oficjalny, miejski charakter. Uczestniczy w nich kilka tysięcy osób. Oprócz rodziny i najbliższych przyjaciół są także m.in. przedstawiciele władz samorządowych, działacze Polskiego Związku Piłki Nożnej z prezesem Grzegorzem Latą, koledzy z boiska, trenerzy i kibice. Podczas nabożeństwa rodzinie zmarłego ma być przekazany Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie to Włodzimierzowi Smolarkowi przyznał pośmiertnie prezydent RP Bronisław Komorowski.

Reklama

Większość osób nie zmieściła się w świątyni. Przebieg uroczystości można jednak oglądać również na telebimie ustawionym przed kościołem. O godz. 14 kondukt żałobny ma przejść ulicami Wojska Polskiego i Krótką na cmentarz parafialny, gdzie zostanie pochowana trumna z ciałem legendarnego piłkarza. Włodzimierz Smolarek karierę rozpoczął w zespole Włókniarza Aleksandrów Łódzki. Jako zawodnik z reprezentacją Polski wywalczył trzecie miejsce w MŚ w Hiszpanii w 1982 roku. Z zespołem Widzewa Łódź dwa razy zdobył tytuł mistrza Polski (1981, 1982) i raz Puchar Polski (1985). W 1983 roku awansował z łódzką drużyną do półfinału Pucharu Europy.

W swoim dorobku miał również Puchar Niemiec wywalczony z Eintrachtem Frankfurt (1988). Później grał w holenderskich zespołach - Feyenoord Rotterdam i FC Utrecht. Po zakończeniu kariery był trenerem młodzieży w Feyenoordzie. Ostatnio pracował jako poszukujący talentów skaut w PZPN. Zmarł podczas snu w środę 7 marca w swoim domu w Aleksandrowie Łódzkim. Miał 54 lata.