Tablicę - upamiętniającą b. szefa BBN Aleksandra Szczygłę - poświęcił podczas niedzielnej mszy w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej biskup senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz. W odsłonięciu asystowali: siostra zmarłego Ewa Szczygło, jego brat Edward Szczygło oraz posłanka PiS Anna Fotyga.

Reklama

Jak powiedział PAP Zbigniew Żujewski, b. dyrektor olsztyńskiego biura poselskiego Szczygły, tablicę ufundowali przyjaciele i dawni współpracownicy szefa BBN, aby pamięć o nim nie zaginęła.

Marmurowa tablica zawisła w dawnym parafialnym kościele Szczygły z czasów, gdy był on uczniem pobliskiego technikum kolejowego. Kontakty z parafią utrzymywał również jako student prawa w Gdańsku, warmińsko-mazurski poseł PiS i minister.

Na tablicy znalazł się napis: Pamięci Aleksandra Marka Szczygło, ur. 27 października 1963 r. w Jezioranach, Posła na Sejm RP IV, V, VI kadencji, Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Ministra Obrony Narodowej, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Przyjaciela parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, Patrioty, który zginął w służbie Ojczyźnie 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

W kwietniu 2010 r. przed pogrzebem na Wojskowych Powązkach do tej olsztyńskiej świątyni przywieziono trumnę z ciałem zmarłego i odprawiono tutaj nabożeństwo w jego intencji, by - jak tłumaczyła rodzina - mogli się z nim pożegnać znajomi z rodzinnych stron

Reklama

Tablica poświęcona Aleksandrowi Szczygle znajduje się również na wiejskim cmentarzu w Węgoju k. Jezioran, skąd pochodził. W kwietniu 2012 r. imię tragicznie zmarłego ministra nadano jednej z reprezentacyjnych sal w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej.