Inicjatorem akcji jest Piotr Piotrowski, ojciec 10-letniego Michała chorego na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, założyciel Porozumienia 1 czerwca, które zorganizowało protest. Jak powiedział dziennikarzom w piątek, protest to rodzaj apelu, aby MZ dostrzegło w pacjentach i lekarzach nie przeciwników, ale osoby do współpracy.

Reklama

Walczymy o normalność i przyszłość dla naszych dzieci - powiedział Piotrowski.

Protestujący zamierzają złożyć petycję do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Jak poinformowało MZ, Arłukowicz w piątek spotka się z przedstawicielami manifestujących.

My pacjenci, rodziny chorych, lekarze i zwykli obywatele jesteśmy zmuszeni zaprotestować przeciwko nieodpowiedzialności i niekompetencji urzędników zarządzających systemem ochrony zdrowia.(...) Nie możemy pogodzić się z faktem, że w coraz większym stopniu o naszym leceniu decydują nie lekarze i aktualna wiedza medyczna, ale urzędnicy - napisali w petycji.

Chcą m.in. otwarcia MZ i NFZ na prowadzenie efektywnego dialogu i dopuszczenia realnego, niepozorowanego wpływu zainteresowanych na zmiany prawne i usprawnienie w systemie opieki zdrowotnej.

W petycji znalazł się też postulat zażegnania sporu pomiędzy środowiskiem lekarzy a NFZ, dotyczącego przepisów narzuconych przez prezesa Paszkiewicza. Chodzi o spór lekarzy z prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem o zawierający zapisy o karach nowy wzór umów na wypisywanie recept refundowanych dla lekarzy prowadzących prywatne praktyki.

Manifestujący mają ze sobą czarne balony oraz transparenty z napisami: Rak - publiczny priorytet, "Wszyscy jesteśmy pacjentami", "Politycy pozwólcie nam leczyć".

Reklama

Po przekazaniu petycji uczestnicy manifestacji przejdą przed Pałac Prezydencki.

Protest poparło ponad 30 stowarzyszeń i organizacji skupiających pacjentów oraz środowiska lekarskie, m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, 3majmy się razem, Primum Non Nocere, Fundacja Gajusz, Organizacja Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Astmę Ciężką - Odzyskać oddech, Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków.