Trwająca od 13 grudnia 2011 roku do 18 czerwca 2012 roku kontrola CBA dotyczyła zamówień publicznych realizowanych w latach 2008-2011; sprawa ma związek z zatrzymaniem w październiku ubiegłego roku naczelnika wydziału inwestycji i gospodarki nieruchomościami uczelni Marka D.

Reklama

CBA przekazało dzisiaj do Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw: przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków oraz utrudniania prowadzonych postępowań przetargowych przez pełniącego, w okresie objętym kontrolą, funkcję naczelnika wydziału inwestycji i gospodarki nieruchomościami - poinformowała PAP Małgorzata Matuszak z CBA.

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku Andrzej Tańcula powiedział PAP, że zawiadomienie o nieprawidłowości przy przetargach wpłynęło do wydziału ds. przestępczości zorganizowanej tej prokuratury.

Matuszak dodała, że Biuro poprosiło prokuraturę o powierzenie śledztwa w całości CBA.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy zamówieniach publicznych w szkole policyjnej białostocka prokuratura apelacyjna wszczęła w październiku ubiegłego roku. W tym samym miesiącu zarzut przekroczenia uprawnień w związku z przetargiem na remont jednego z budynków uczelni postawiono Markowi D. jednocześnie został on zawieszony w czynnościach służbowych.

Marka D. zatrzymało wcześniej CBA. Jak informowało wówczas Biuro, powodem były ewentualne nieprawidłowości przy zamówieniach publicznych.

Reklama

Dzięki m.in. unijnym dotacjom w szkole realizowano bardzo wiele inwestycji, np. zbudowano centrum dydaktyczno-badawcze i zmodernizowano inny budynek, by utworzyć w nim sale dydaktyczne i aulę.

Rzecznik Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie Beata Bekulard powiedziała PAP, że kierownictwo szkoły nie komentuje sprawy.

Co zaś do samej osoby Marka D., to ten pan jest zawieszony i otrzymuje 50 proc. uposażenia - dodała Bekulard. Zaznaczyła, że niezależnie od postępowania 1 czerwca 2012 zmieniła się struktura organizacyjna szkoły, w wyniku której zlikwidowano wydział kierowany przez Marka D. Jeśli będzie mógł wrócić do pracy, komendant-rektor szkoły wskaże mu stanowisko - mówiła.