Firma na stronach internetowych oraz ulotkach oferowała na atrakcyjnych warunkach kredyty gotówkowe o wysokości do 250 tys. zł. Jak podaje policja, ofertą zainteresowały się osoby z całej Polski. Oszustwo polegało na wyłudzaniu tzw. opłat przygotowawczych - poinformowała wielkopolska policja.

Reklama

Pracownicy agencji przekonywali klientów, że dokonanie tej właśnie opłaty jest jedynym warunkiem podpisania umowy o udzielenie pożyczki. Klient, przed podpisaniem umowy musiał zapłacić określoną procentowo kwotę, którą pracownicy agencji obiecywali zwrócić lub zaliczyć na poczet spłaty zobowiązania. W zależności od wysokości pożyczki kwota jaką musieli zapłacić klienci wynosiła od 800 zł do 20 tys. zł - powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Dopiero po wpłaceniu na konto firmy opłaty przygotowawczej klient otrzymywał do ręki umowę, w której widniała lista zabezpieczeń kredytowych niemożliwych do spełnienia przez klienta.

Pracownicy agencji celowo dążyli do tego, aby żaden z klientów nie spełniał zabezpieczeń finansowych. W efekcie klienci nie otrzymywali żadnej pożyczki a opłata przygotowawcza wpłacona na konto firmy przepadała. Na ponad 3 tysiące podpisanych umów firma udzieliła jedynie kilku pożyczek - powiedziała Liszczyńska.

Jak dodała, sprawcy niejednokrotnie wykorzystywali trudną sytuację życiową zgłaszających się ludzi. Wiedzieli, że osoby szybko potrzebujące gotówki są najlepszymi klientami. Właściciele agencji nie zaprzestali swej działalności nawet po tym, jak jeden z oszukanych klientów popełnił samobójstwo.

Trzem zatrzymanym osobom przedstawiono łącznie 325 zarzutów oszustwa. Grozi im do 8 lat więzienia. Policja zapowiada dalsze zatrzymania w tej sprawie