Do wpuszczenia w obieg fałszywych banknotów 50-złotowych doszło podczas festynu rodzinnego w Zborowicach (gm. Ciężkowice, pow. tarnowski). W wyniku pracy operacyjnej policjanci z Tarnowa i Ciężkowic ustalili, że podrabianiem i wprowadzaniem do obiegu fałszywek zajmowała się 10-osobowa grupa.

Reklama

Według ustaleń w okresie od 19 do 26 lipca 2012 r. 19-latek z pomocą 16-latka wydrukowali 15 banknotów o nominale 50 zł i 150 banknotów 20-złotowych. Pozostałe osoby wprowadzały je do obrotu w placówkach handlowych w miejscowościach Staszówka, Zborowice, Ciężkowice, Gorlice oraz Gliwice.

Ośmiu uczestników grupy to mieszkańcy Staszkówki (gm. Moszczenica, pow. gorlicki), w tym dwie osoby nieletnie, pozostała dwójka - również nieletnia - to mieszkańcy Zborowic i Gliwic.

Policjanci przejęli 9 sfałszowanych banknotów 50-złotowych i 15 fałszywych banknotów 20-złotowych, zabezpieczyli także sprzęt komputerowy wykorzystywany do tego procederu. W trakcie przeszukania odnaleźli również zadrukowany arkusz papieru, na którym znajdowały się cztery nie wycięte jeszcze banknoty 20 zł.

Według policji sprawa ma charakter rozwojowy. Wobec pełnoletnich sprawców Prokurator Rejonowy w Tarnowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru oraz zakaz opuszczania kraju.

Za wprowadzanie do obiegu podrobionych banknotów grozi im kara pozbawienia wolności od roku do lat 10, natomiast podrabianie środków płatniczych obarczone jest karą pozbawienia wolności od 5 do 25 lat.