Amerykańsko-żydowska Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL) zawiadomiła, że prezydent Lublina zapewnił ją, iz zrobi wszystko co w jego mocy, aby zablokować budowę krematorium w pobliżu terenów byłego niemieckiego obozu śmierci w Majdanku. ADL zaprotestowała pod koniec sierpnia przeciw tej budowie, planowanej przez przedsiębiorstwo pogrzebowe Styks.

Reklama

W odpowiedzi na list w tej sprawie otrzymany od dyrektora ADL, Abrahama Foxmana, prezydent Lublina, dr Krzysztof Żuk napisał, że jeszcze w tym tygodniu zgłosi do rady miasta projekt rezolucji, która ma zapewnić, aby tereny wokół byłego obozu w Majdanku zostały zakwalifikowane jako obszar chroniony. Zapobiegnie to budowie w tym miejscu komercyjnego krematorium.

Rozumiem oburzenie wielu społeczności, które stanowczo sprzeciwiają się budowie tego typu budynku tak blisko terenu byłego obozu koncentracyjnego - napisał burmistrz Żuk do Foxmana. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by zagwarantować, że to miejsce w Lublinie będzie traktowane z należnym szacunkiem i było uważane za święte miejsce pamięci ofiar Holokaustu - cytuje ADL list prezydenta.