Jak napisała w piątek "Gazeta Polska Codziennie", relacja z Krakowa w radiowej Jedynce zostanie skrócona - zamiast tradycyjnych czterech wykonań hejnału będzie tylko jedno. Zmiany mają wejść w życie w sobotę 22 września.

Reklama

My w Krakowie bardzo cenimy tradycję, podtrzymujemy i pielęgnujemy zwyczaje, pokazujemy je z dumą naszym gościom. I na tym wygrywamy, bo nikt nie ma wątpliwości, że do Krakowa warto się wybrać, żeby posłuchać hejnału, zostać uderzonym buławą Lajkonika na szczęście czy pospacerować po Emausie - powiedział dziennikarzom w piątek Majchrowski.

Jak zapewnił, rozumie on, że dyrektor I Programu Polskiego Radia może podejmować decyzje dotyczące czasu antenowego, jakie tylko uzna za korzystne w danej chwili dla programu.

Krakowskie doświadczenie mówi jednak, że szacunek dla symboli zawsze się opłaci - zaznaczył prezydent Krakowa.

Władze Krakowa zachęcają internautów, aby wyrazili swoją opinię na ten temat. Odpowiednia sonda została udostępniona na portalu społecznościowym Facebook, na profilu "Kraków PL".

Pierwsze udokumentowane wzmianki o zagranym w Krakowie hejnale pochodzą z 1392 r. Hejnał rozbrzmiewa na cztery strony świata, co godzinę. Pierwszy raz, na południe - w stronę Wawelu, dla króla. Drugi raz, na zachód - w stronę magistratu, dla burmistrza. Trzeci raz, na północ - w stronę Barbakanu, dla przybywających do miasta gości. Czwarty raz, na wschód - w kierunku Małego Rynku, dla komendanta straży pożarnej.

Hejnalistami jest siedmiu zawodowych strażaków. Służba każdego z nich trwa 24 godziny. Trębacz, aby wejść na wieżę, musi pokonać 239 schodów, co trwa średnio dwie i pół minuty.

I Program Polskiego Radia transmituje hejnał z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie od 16 kwietnia 1927 r. codziennie w samo południe.

Reklama