Bilet i miejscówka na jednym blankiecie. Od dziś obowiązują nowe regulacje dotyczące zakupu miejscówek w pociągach PKP Intercity. Nowe rozwiązanie, które nazywa się "Po prostu bilet", zastąpi dotychczasowe regulacje. Program obejmuje prawie wszystkie pociągi PKP Intercity, ekspresy i połączenia TLK. Wyjątkiem są niektóre połączenia Warszawy z Łodzią.

Reklama

Pasażer w kasie otrzyma jeden blankiet, na którym będzie informacja zarówno o połączeniu, jak i numerze wykupionego miejsca. Szef PKP Jakub Karnowski mówi, że pasażer stanie przed prostym wyborem. Może kupić bilet razem z miejscówką, może się jednak okazać, że miejsc w pociągu już nie ma. Wtedy ma możliwość kupna biletu bez rezerwacji, albo wyboru innego połączenia.

Kolejarze zapewniają, że zmiana systemu nie wiąże się z podwyżką cen biletów. Korzystający z pociągów, które nie miały dotychczas rezerwacji miejsc, zapłacą za bilet z miejscówką tyle, ile płacili dotychczas za sam bilet. Kolejarze tłumaczą, że zmiany mają zwiększyć komfort pasażerów. Klienci będą mieli pewność, że wykupione miejsce będzie przeznaczone tylko dla nich. Z drugiej strony kolejarze będą wiedzieli więcej o zapełnieniu pociągów. Na początku roku PKP Intercity wprowadziły ofertę "Wcześniej = Taniej", która przyznaje za wcześniejsze zakupy biletów dziesięcioprocentową zniżkę.