Wiosenna aura już pod koniec tygodnia. To bardzo prawdopodobny scenariusz - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.Dziś ciągle pada śnieg - najbardziej w południowo-wschodniej części kraju. Już w ten weekend znad Polski ma jednak zniknąć niż, który przyczynił się do zimowej aury w znacznej części Europy. Potem ma być cieplej, bo skurczy się też ośrodek wyżowy znad Skandynawii. Wtedy zmieni się cyrkulacja powietrza nad Europą.

Reklama

Chłodna aura może jednak do nas wrócić w pierwszej dekadzie maja, na zimną Zośkę. Może się jednak zdarzyć, że z powodu dłuższego okresu chłodu w marcu, majowe ochłodzenie nas ominie.

Synoptycy określają obecną pogodę jako anomalię. Nie jest ona jednak zjawiskiem w Polsce nieznanym. Ostatnio przeżyliśmy siedem ciepłych wiosen, ale od połowy lat 70. zdarzały się zimniejsze marce i kwietnie - chociażby w 1976, gdy były niższe temperatury niż obecnie, a ostatnio w latach 1996-1997 i w 2005 roku na części obszaru Polski.

Reklama

Specjaliści z IMGW mówią też, że całkiem dobrze przejście z zimy na wiosnę powinny znieść nasze rzeki. Nocami ciągle jeszcze dominują przymrozki, więc lód i śnieg topi się wolno.