Lokomotywa już zajechała / Lekka i zwiewna, szybka jak strzała / Piękna, wspaniała! / Za nią wagony tak jakby płyną / Jak tancerz w tańcu z piękną dziewczyną / To Pendolino! - pisze na blogu eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, komentując jego przejazd do Polski.

Reklama

To konieczność - pociągi mają być testowane, by uzyskać homologację, uprawniającą go do poruszania się po polskich torach. Z zapowiedzi Marcina Celejewskiego ze spółki PKP Intercity wynika, że w trakcie testów Pendolino będzie jechał m.in. na Centralnej Magistrali Kolejowej z prędkością 270 km na godzinę.

I ruszył orszak tym pendolinem / Jadą już, jadą, sto na godzinę! / Za oknem z wolna migają słupy / Szybciej się nie da, tory do…. / Tak, proszę państwa zbyt słabe tory / Dlatego wolno jedziemy, sorry / No i w dodatku coś głośno stuka / Minister Nowak przyczyny szuka / A wyjaśnienie jest proste takie / Pociąg kosztował coś miliard z hakiem / Zatem przyczynę znaleźć nie sztuka / Tak, proszę państwa – ten hak tak stuka! - można przeczytać także w wierszu Janusza Wojciechowskiego.

Pociąg Pendolino przeznaczony do testów w Polsce dotarł z włoskiego Savigliano.