- Pani Anna Applebaum złożyła wniosek o polskie obywatelstwo pod koniec ubiegłego roku. Przekazaliśmy go dalej do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a te z kolei do Kancelarii Prezydenta. Nadanie obywatelstwa przez prezydenta Polski odbyło się w Pałacu Prezydenckim - mówi "Super Expressowi" Marta Lewandowska, pełniąca obowiązki rzecznika prasowego kujawsko-pomorskiego urzędu w Bydgoszczy.

Jak wynika także z informacji "Super Expressu" uroczystość miała miejsce w czerwcu.  To oznacza tym, samym, że żona szefa MSZ może korzystać teraz z pełni praw określonych w konstytucji.

- Będzie mogła głosować w wyborach i ubiegać się w nich np. o mandat posła. Jest teraz pełnoprawną obywatelką Polski i Unii Europejskiej. Będzie np. mogła swobodniej aniżeli dotychczas podróżować przez Europę. Wystarczy tylko okazać dokument tożsamości - mówi dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista.

Anne Applebaum jest amerykańską pisarką i dziennikarką żydowskiego pochodzenia. Jeszcze w grudniu zeszłego roku deklarowała, że z Polską związana jest od lat.

- Mój mąż jest Polakiem, moje dzieci są Polakami. Uznałam, że to jest ten czas, żeby starać się o polskie obywatelstwo - mówiła.