Stanowisko krajów członkowskich w sprawie dyrektywy tytoniowej wypracowane zostało w czerwcu tego roku podczas spotkania ministrów zdrowia. Opowiedzieli się oni za tym, by w dokumencie wprowadzić zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Zrezygnowali jednak z zakazu sprzedaży i produkcji tzw. slimów, o co zabiegał rząd w Warszawie.

Reklama

Dziś głos w tej sprawie zabrali ministrowie ds. konkurencyjności. Większość państw członkowskich poparła ogólne podejście , które zostało wtedy wypracowane. Kilka delegacji, tak jak to miało miejsce w ubiegłym półroczu, poparła polską delegację - powiedział po spotkaniu wiceminister gospodarki Andrzej Dycha.

Obawy Polski podzielają jedynie Rumunia, Bułgaria i Czechy. Warszawa argumentuje, że przepisy dyrektywy tytoniowej będą miały negatywne skutki gospodarcze. W opinii Polski nie należy także ignorować głosu obywateli, którzy sprzeciwiają się wprowadzeniu regulacji, które mogą doprowadzić do redukcji liczby miejsc pracy w Europie.

O ostatecznym kształcie dyrektywy tytoniowej przedstawiciele krajów członkowskich zdecydują wspólnie z Parlamentem Europejskim.