Papież napisał, że łączy się duchowo z tymi, którzy z bólem i nadzieją dziękują Bogu za bogate życie i owoce działalności Tadeusza Mazowieckiego.

Opatrzność Boża wyznaczyła mu trudne zadanie przewodniczenia rządowi, który po upadku reżimu komunistycznego i przemianach społeczno-politycznych w Polsce miał poprowadzić naród ku lepszej rzeczywistości - przypomniał Franciszek. - Pełnił tę misję z oddaniem i mądrością, z poszanowaniem wartości chrześcijańskich, z żywą wiarą, dając przykład szlachetnego zaangażowania na rzecz dobra wspólnego. Był mężem stanu, który dobro Ojczyzny i narodu przedkładał ponad swoje sprawy osobiste - napisał papież, który przesłał wyrazy współczucia i błogosławieństwo rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom zmarłego.

Ksiądz Bartołd dodał, że kondolencje przesłali też prezydenci Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Czech, Litwy, Estonii, Szwajcarii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny oraz kanclerz Niemiec, premierzy Czech, Litwy, Mołdawii, Luksemburga, Singapuru, a także XIV Dalajlama.