Stolica Apostolska poinformowała dziś, że ksiądz Rafał Markowski i ksiądz Józef Górzyński zostają biskupami pomocniczymi metropolii warszawskiej. Obydwaj muszą przyjąć święcenia biskupie, ponieważ do tej pory mają tylko święcenia kapłańskie.

Reklama

Obydwie kandydatury przedstawił papieżowi Franciszkowi kardynał Kazimierz Nycz - mówi IAR ksiądz Przemysław Śliwiński z warszawskiej kurii. Na spotkaniu z pracownikami kurii kardynał miał powiedzieć, że o zgłoszenie tych osób prosili go sami księża.

Ksiądz Rafał Markowski był dotychczas rzecznikiem prasowym kardynała Kazimierza Nycza, wykładowcą UKSW i warszawskiego seminarium duchownego. Tworzył też Archidiecezjalne Centrum Informacji - wymienia ksiądz Przemysław Śliwiński.

Rozmówca IAR, który powrócił do Polski po studiach we Włoszech został współpracownikiem księdza Markowskiego. - Podziwiałem jak jest ceniony za swój profesjonalizm i za to, jakim jest księdzem - mówi. Ksiądz Józef Górzyński to z kolei pracownik warszawskiej kurii. Podobnie jak ksiądz Rafał Markowski pracował w seminarium. Był też cenionym proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Obydwaj nominaci zastąpią księdza biskupa Mariana Dusia. Duchowny osiągną wiek emerytalny i złożył rezygnacje z urzędu.