Według Kostro, idea muzeum musi być zrozumiana przez społeczeństwo. Jeśli stanie się inaczej, może to oznaczać, że jest ona niepotrzebna i być może nie ma sensu kontynuować projektu.

Robert Kostro przekonuje, że dysponenci środków publicznych muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Muzeum Historii Polski jest potrzebne. W ciągu najbliższych 6 miesięcy rząd powinien, jeśli nie będzie środków europejskich, podjąć decyzję o sfinansowaniu budowy placówki ze środków budżetowych. Jeśli będzie inaczej, nie ma sensu utrzymywać obecnego Muzeum - mówi Kostro.

Robert Kostro podkreśla, że możemy być dumni z naszej historii i warto ją pokazywać. Wymienia polski parlamentaryzm szlachecki, polską tolerancję religijną, Konstytucję 3 Maja, naszą zdolność do organizowania się w trudnych sytuacjach, Hotel Lambert i Polskie Państwo Podziemne.

Akt powołania i statut Muzeum Historii Polski podpisał 2 maja 2006 na Zamku Królewskim w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. Otwarcie stałej ekspozycji planowane było pierwotnie na lata 2012-2013. Minister Bogdan Zdrojewski zdecydował o przesunięciu tego terminu na 2018 rok. Siedziba Muzeum Historii Polski ma powstać w Warszawie blisko Zamku Ujazdowskiego.