To przede wszystkim większy prestiż. Mieszkańcy czują się uhonorowani i docenieni. Wielu odbiera to wręcz jako awans społeczny - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej do wczoraj wójt, a obecnie już burmistrz miasta i gminy Mrozy Dariusz Jaszczuk. Podkreśla, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Mrozy budowały infrastrukturę, poprawiały estetykę miejscowości i funkcjonalność instytucji, które się w niej znajdują.

Reklama

Dariusz Jaszczuk zapewnił, że zmiana statusu miejscowości dla mieszkańców nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Podatki lokalne ustalane są na takich samych zasadach jak dotychczas a dokumenty tożsamości zachowują swoją ważność. Co prawda nowe dowody osobiste wydaje już burmistrz, ale również stare zachowują swoją ważność.

W przypadku większości miejscowości, które od dziś zmieniają swoją nazwę administracyjną chodzi o ujednolicenie stanu faktycznego z rejestrem nazw urzędowych. Tak jest w przypadku miejscowości Sławacinek Nowy i Sławacinek Stary w gminie Biała Podlaska. Jak wyjaśnia Emilia Lipka, kierownik referatu organizacyjno-administracyjnego tamtejszego Urzędu Gminy, we wszystkich dokumentach figurują nazwy miejscowości, które do wczoraj były sprzeczne z wykazem urzędowym. Dzięki zmianom udało się to uporządkować.

Koszty wprowadzonych zmian, jakie poniosą samorządy oraz budżet państwa oszacowano na 150 tysięcy złotych.