Jak poinformował IAR Maciej Dutkiewicz z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych, cała sieć kolejowa jest obecnie przejezdna, a opóźnione pociągi docierają do stacji docelowych.

Reklama

Z ponad 3 tysięcy pociągów, które wyjechały dziś w trasę , opóźnionych powyżej jednej godziny było 106 pociągów. Około godziny 19-tej było jeszcze w ruchu około 38 takich pociągów. Największe problemy wciąż występują na liniach kolejowych w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego. W związku z oblodzeniem sieci trakcyjnej i powalonymi drzewami odwołano w tym rejonie ruch pociągów regionalnych. Tam, po ustaleniach z przewoźnikami, pociągi dalekobieżne zatrzymują się na wszystkich stacjach pełniąc rolę również pociągów regionalnych.

Dzisiejszej nocy nad utrzymaniem przejezdności czuwać będą specjalnie powołane w tym celu służby. Na trasy wyjechały tzw. pociągi osłonowe - 36 lokomotyw spalinowych i 14 elektrycznych oraz 70 pociągów sieciowych do naprawy sieci trakcyjnej i strącania lodu z tej sieci. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy starali się zamówić kolejne lokomotywy do przeciągania bądź oczyszczania szlaków z lodu. W gotowości znajduje się też 176 zespołów technicznych do usuwania awarii. W Polskich Liniach Kolejowych zostały też powołane też specjalne sztaby oraz wzmocnione zostały dyspozytury regionalne i lokalne.

Szczegółowe informacje na temat kursowania pociągów można znaleźć na stronie internetowej PLK - www.pkl-sa.pl.