- Przystajemy na pana trzy warunki aby wycofał pan nasze zgłoszenie do prokuratury - opisze grupa The Krasnals do Ryszarda Nowaka.

Dziennik.pl jako pierwszy pisał o zawiadomieniu szefa Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą do prokuratury przeciwko grupie The Krasnals. Nowak uznał, że monumentalny obraz “Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców”, który przedstawia m.in. karykaturalną postać o. Tadeusza Rydzyka i papieża Jana Pawła II, obraża uczucia religijne Polaków. Jego zdaniem artyści znieważyli szefa Radia Maryja i papieża.

Reklama

Artyści w oświadczeniu przepraszają wszystkich, którzy poczuli się urażeni.

Ogromnie ubolewamy nad faktem, iż fragment naszego obrazu pt. Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców został uznany za obrażający uczucia religijne, co nie było absolutnie naszą intencją. Niemniej jednak, jeśli w istocie tak się stało, to pragniemy szczerze przeprosić wszystkich którzy poczuli się urażeni -piszą w liście do Nowaka.

Obiecali też, że będą starali się nikogo więcej nie znieważać w swoich pracach.

Reklama

Nie widzimy również problemu, by zamalować fragment który jest obraźliwy według pana. Mamy nową koncepcję na ten fragment, która nie zdebalansuje rytmu kompozycyjnego i przekazowego obrazu, zaś niewątpliwie może go wzbogacić. Planujemy pozostawić portret, i wprowadzić tułów w czarnej szacie oraz rękę z gestem błogosławiącym cały ten grzeszny świat. Prześlemy panu oraz opinii publicznej projekt do akceptacji, niezwłocznie jak będzie gotowy - zapowiadają twórcy.

Artyści piszą jednak, że mogą się pojawić problemy natury technicznej. - Obraz wisi na wysokości 3 piętra w przestrzeni otwartej, na bardzo skomplikowanej konstrukcji. Był zamontowany przez wyspecjalizowaną do tego typu montaży grupę alpinistów. Więc obiecujemy jak najszybciej tylko to możliwe zapytać organizatorów o możliwość zbudowania rusztowania lub zainstalowania wysięgnika. Niestety się na tym nie znamy i obiecujemy po tych rozmowach poinformować niezwłocznie pana i opinię publiczną - czytamy w liście.

Obraz ma wisieć w Poznaniu do 25 kwietnia.