Krakowscy radni postanowili, że w czasie referendum oprócz pytania o igrzyska zapytają mieszkańców o ważne inwestycje: budowę metra, ścieżek rowerowych i stworzenia systemu monitoringu wizyjnego.

Reklama

Kontrowersje, zdaniem polityków Sojuszu Lewicy Demokratycznej, budzi pytanie o monitoring, które jest podstawą do anulowania całej uchwały w sprawie organizacji referendum.

Naszym zadaniem i w opinii profesora Jana Widackiego jest pytaniem sugerującym, że monitoring wizyjny jest jedynym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo w mieście, co więcej pytanie to sugeruje, że monitoringu wizyjnego w Krakowie nie ma, co jest nieprawdą - wyjaśniała Dominika Biesiada z SLD. Pełne pytanie brzmi Czy jest Pani/Pan za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w mieście?

Dyrektor Wydziału Prawnego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosław Chrapusta, wyjaśniał że uchwała Rady Miasta Krakowa budzi wątpliwości, jednak urzędnicy na razie nie zamierzają kwestionować uchwały, bo nie łamie ona bezpośrednio prawa.

Referendum w sprawie zimowych igrzysk odbędzie się 25 maja. Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS Homo Homini dla Informacyjnej Agencji Radiowej prawie 60 procent ankietowanych Polaków jest przeciwnych organizacji imprezy w Krakowie. 30 procent powiedziało igrzyskom "tak".

Sondaż telefoniczny przeprowadzono 28 kwietnia na próbie losowo-kwotowej 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski.